Jest zgoda na apartamentowiec w miejsce biurowca na warszawskiej Pradze


2023.11.21
Autor: Piotr Maślak
Na dawnym terenie produkcyjnym fabryki czekolady E. Wedel na warszawskiej Pradze powstanie nowy apartamentowiec. Inwestycja w ramach specustawy "lex deweloper" uzyskała zgodę Rady Warszawy, a to oznacza, że inwestor może złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Szykuje się nowa inwestycja mieszkaniowa na warszawskiej Pradze. Miejscy radni wyrazili zgodę na budowę apartamentowca między Teatrem Powszechnym a zabudowaniami fabryki E. Wedel. Inwestycja firmy Moderna Holding realizowana jest w ramach specustawy "lex deweloper". W przeszłości, miejsce planowanej inwestycji, służyło jako teren produkcyjny fabryki czekolady E. Wedel.

Nowy apartamentowiec powstanie w w miejscu biurowca Pepsico przy ul. Zamoyskiego 24/26. Rada Warszawy zgodziła się na liczbę mieszkań w przedziale 170-205 i metraże o wielkości od około 31 mkw. do około 177 mkw. W parterze dostępne będą lokale usługowe.

Planowany apartamentowiec uzupełniłby pierzeję od strony ul. Zamoyskiego, doklejając się do kamienicy pod numerem 26A. Nowy budynek o zróżnicowanej wysokości od 1 do 8 kondygnacji, będzie posadowiony na trzykondygnacyjnej, która służyła będzie jako hala garażowa. Apartamentowiec będzie nawiązywał swoją wysokością do zabudowy przy ul. Targowej, ul. Skaryszewskiej i ul. Jana Zamoyskiego, która składa się z budynków od 4 do 12 kondygnacji.

Architektura inwestycji w sposób współczesny nawiązuje do dziedzictwa przedwojennego modernizmu poprzez układ okien i rytm elewacji. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Moderna Design, którzy zaplanowali otwarcie terenu na Park Skaryszewski oraz utworzenie nowej, ogólnodostępnej przestrzeni – Alei Teatralnej. W ramach inwestycji dojdzie do nasadzeń drzew i krzewów. Zniknie betonowa nawierzchnia, stanowiąca przedłużenie Parku Skaryszewskiego.
Projekt inwestycji przy ulicy Zamoyskiego 24/26 w Warszawie, fot. materiały inwestora
Wizualizacja ogólnodostępnej przestrzeni – Alei Teatralnej, fot. Moderna Design

Wpisuje się on w naszą ideę odzyskiwania miejskich przestrzeni i przywracania ich mieszkańcom, podobnie, jak stało się to w wypadku naszych wcześniejszych inwestycji: warszawskiej kamienicy Praska Moderna czy inwestycji Bank Polski 1929 w Gdyni. Zależy nam na kreowaniu wielofunkcyjnych obszarów, nawiązujących do tożsamości i charakterystyki danego miejsca
powiedział: Marek Dudziak, architekt Moderna Design

Zgoda radnych otwiera drogę do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.