Jedno z najwyższych światowych wyróżnień dla Muzeum Historii Polski


2024.10.25
Autor: Monika Kumorek
Jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce z prestiżową nagroda w globalnym konkursie. Muzeum Historii Polski zostało docenione podczas tegorocznej edycji ULI Global Awards for Excellence. Przed tygodniem obiekt został również doceniony w europejskiej edycji konkursu – Europe Awards for Excellence.

Tegoroczna edycja ULI Global Awards for Excellence to aż 109 projektów z trzech regionów świata: Ameryk, Europy oraz Azji i Pacyfiku. Nagrodzonych zostało zaledwie siedem projektów, w tym Muzeum Historii Polski, a także realizację z USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Chin i Australii. ULI Global Awards for Excellence to jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie urbanistyki i nieruchomości, którego początki sięgają 1979 roku. Nagradzane są projekty o najwyższych standardach w zakresie projektowania, zrównoważonego rozwoju, innowacji i wpływu społecznego.

Nagroda dla MHP została przyznana w kategorii Sztuka i Kultura i jest jednym z najwyższych światowych wyróżnień w branży nieruchomości i urbanistyki.

Muzeum Historii Polski to kluczowy element warszawskiego kompleksu kulturalnego na terenie Cytadeli, którego projekt łączy funkcje edukacyjne, wystawiennicze i społeczne. W stolicy Polski powstało miejsce, które nie tylko prezentuje historię, ale również jest przestrzenią dla jej lepszego zrozumienia i dyskusji. Za projekt architektoniczny obiektu odpowiada biuro WXCA.

Zwycięstwo w ULI Global Awards for Excellence jest ogromnym wyróżnieniem dla polskiej branży nieruchomości i sektora kulturalnego. Jury konkursu dostrzegło zarówno architekturę gmachu czy rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju. Budynek MHP został zaprojektowany jako wielofunkcyjna agora z przestrzenią do spotkań, dialogu społecznego na temat złożoności historii Polski, a także roli naszego kraju w kreowaniu przyszłości Europy i Świata. .

Projekt Muzeum Historii Polski był dla nas szczególnym wyzwaniem – staraliśmy się by budynek w sposób uniwersalny nawiązywał do historii ale też intrygował, zapraszał do jej odkrywania i dialogu o przysłościprzyszłości. połączyć nowoczesne podejście do architektury z silnym odniesieniem do historii Polski. Cieszymy się, że naszea wysiłki praca i misja muzeum zostałyya docenione na poziomie globalnym. Ta nagroda jest dowodem na to, że architektura może nie tylko odzwierciedlać przeszłość, ale także kształtować przyszłość – mówi Marta Sękulska-Wrońska, partner w pracowni WXCA, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Muzeum Historii Polski miało swoją premierę w 2023 roku. W ofercie znajdują się sale wystaw stałych i czasowych, sala koncertowa na 600 osób, kino, teatr, biblioteka, a także przestrzenie konferencyjne.

32-hektarowy teren Cytadeli w centrum Żoliborza, na której znajduje się Muzeum Historii Polski, przez 200 lat był zamkniętą fortecą carską a po II Wojnie Światowej zamkniętym terenem wojskowym.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.