Prostestują przeciwko budowie dzielnicy wieżowców w Krakowie. Zagrożony krakowski Manhattan?


2023.01.12
Autor: Piotr Maślak/Wyborcza.pl
We wschodniej części Krakowa, na przemysłowo-magazynowym terenie Płaszowa-Rybitw, władze miasta planują budowę samowystarczalnej dzielnicy z wieżowcami i zabudową mieszkaniową, uzupełnioną o biurowce z częścią usługową. Przeciwko realizacji krakowskiego Manhattanu protestuje część firm z Rybitw, które nie chcą przenieść swojej działalności.

Pierwsze protesty przeciwko budowie dzielnicy wieżowców w Krakowie, portal Wyborcza.pl opisywał już pod koniec 2022 roku. Zaostrzenie protestu nastąpiło po informacji, że w najbliższych tygodniach pod obrady krakowskich radnych ma trafić projekt planu miejscowego „Nowe Miasto" dotyczącego gruntów, na których ma wyrosnąć krakowski Manhattan. Część firm z Rybitw nie godzi się na przeprowadzkę do Nowej Huty i zakłada Klaster Rybitwy – Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości.

Powstanie klastra popiera kilkadziesiąt innych firm. To, co proponuje miasto, będzie oznaczać zniszczenie dobrze funkcjonującej tu działalności gospodarczej, ale też konflikty społeczne, bo my nie położymy głów pod topór – mówi w rozmowie z Wyborcza.pl Remigiusz Tytuła, prezes zarządu Klastra Rybitwy i zapowiada, że chce rozmawiać z miastem o planowanej dzielnicy. Jego zdaniem na tym obszarze może powstawać nowa zabudowa mieszkaniowa, np. w okolicach os. Złocień czy drogi S7, ale nie kosztem działających tu przedsiębiorców.

Na przemysłowo-magazynowym terenie Płaszowa-Rybitw funkcjonuje ponad setka małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Ponadto znajduje się tutaj największy w Małopolsce plac handlowo-targowy, czyli targ na Rybitwach.

Władze Krakowa także nie rezygnują z planu Nowego Miasta na Rybitwach, tłumacząc, że jest on kluczowy dla przyszłości miasta. Rozmowy indywidualne trwają z przedsiębiorcami już od miesięcy i wielu z nich jest gotowych skorzystać z oferty miasta i przeprowadzić się w inne, przygotowane dla nich miejsca. Dodatkowo miasto zapewnia, że uchwalenie planu wcale nie oznacza końca działalności firm w tym miejscu z dnia na dzień. Przedsiębiorstwa będą mogły nawet odbudować swoje hale, zakazane będzie jedynie stawianie nowych obiektów.

Komentarze


  • Krakuuuuuussss
    Gość
    2023-01-12 17:47:31
    Getto w Płaszowie już było.

  • student architektury
    Gość
    2023-01-12 19:25:38
    Kraków, Gdańsk, Torun, Gniezno, Oświęcim... to polskie miasta "historyczne" gdzie nie powinno się wcale budować wieżowców.
    Dacie palec deweloperom to zaraz na tle Wawelu postawią takiego betonowego penisa jak we Wroclawiu!

  • Amadeusz
    Gość
    2023-01-13 01:44:32
    Kraków jest typowo europejskim, ciasno zabudowanym miastem. Centrum nie nadaje się na wieżowce, zniszczyłoby to całkowicie klimat miasta. Natomiast Kraków potrzebuje dzielnicy z wieżowcami, w mieście rośnie cały czas zapotrzebowanie na biura, a miejsca na budowę nowych biur brak, a jak jest, to na bardzo niską zabudowę. Bez dzielnicy wieżowców, w Krakowie będzie ogromny niedobór biur, a co za tym idzie, ceny wywindują w górę, przez co korporacje będą wolały zakładać swoje firmy w innych miastach, takich jak chociażby Warszawa. Wieżowce w Krakowie to jest świetny pomysł, o ile będą one budowane z dala od centrum, od starego miasta!

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.