Nowa dzielnica w Krakowie z wieżowcami, 100 tys. mieszkańców i wielkim parkiem [ZOBACZ FILM]

2022.05.26

Na terenie Płaszowa i Rybitw w Krakowie powstać ma nowa dzielnica, w której zamieszkać ma nawet 100 tys. mieszkańców, wśród wieżowców do 150 metrów i jednym z największych parków w mieście. Do zagospodarowania jest ogromny teren 677,5 hektarów.

Krakowscy urzędnicy przygotowali założenia zagospodarowania terenów na Płaszowie i Rybitwach w południowej części Krakowa, na których obecnie prowadzona jest działalność przez firmy produkcyjne z magazynami i hurtowniami. Już wkrótce mieszkańcy będą mogli zapoznać się z podstawowymi celami masterplanu dla nowej dzielnicy.

Podstawowym celem nowego masterplanu dla terenów na Płaszowie i Rybitwach jest zmiana funkcji tego obszaru i charakteru. Jak wyglądać ma nowa dzielnica Krakowa? Powstać mają w niej nowe biurowce, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, a także przemysł wysokich technologii. Założenia nowego zagospodarowania terenu dają możliwość budowania również wieżowców - powstać ma ponad 20 budynków, których wysokość kształtowała się będzie pomiędzy 90 a 150 metrów. Oprócz przestrzeni biurowej znajdzie się w nich także miejsce pod usługi publiczne, przedszkola czy żłobki. Im bliżej osiedla Złocień, tym zabudowa będzie niższa - według założeń ma wynieść około 16 metrów.

Nowe Miasto – dzielnica wieżowców / New City - a district of skyscrapers [WIDEO]

"Nowe Miasto" ma być zieloną dzielnicą z dużą strefą zieleni, w tym publicznej. Wzdłuż Drwiny Długiej znaleźć ma się jeden z największych miejskich parków o powierzchni prawie 50 hektarów. Zasadzony ma zostać ponadto las o powierzchni 15 ha, którego zadaniem ma być oddzielenie od oczyszczalni ścieków.

Wszystko na obszarze aż 677,5 hektarów. Większość tych gruntów znajduje się w prywatnych rękach.

Na obszarze Nowego Miasta ma zostać wybudowanych 34 000 nowych mieszkań, w których zamieszka około 100 000 mieszkańców. Powierzchnia użytkowa zabudowy wielorodzinnej ma wynieść ok. 2,1 mln m kw., a usługowej ok. 3,1 mln m kw. Na terenie nowej dzielnicy ma być dostępnych około 38 000 miejsc parkingowych.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • kubica56
  Gość
  2022-05-26 10:32:51
  Mam pytanie, czy jest wiadomo kiedy ma się rozpocząć budowa?

 • te77
  Gość
  2022-05-26 11:08:45
  zaraz po tym jak amerykanie na marsie wylądują ;)

 • krk
  Gość
  2022-05-26 19:48:11
  Czemu tak późno. W Krakowie taka dzielnica już dawno powinna powstać, bo potencjał tego miasta czasami nawet przewyższa stolicę!
  Reszta miast to II liga niestety- nawet wrocek co na PR wydaje miliony...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.