Największe i najnowocześniejsze archiwum w Polsce wybudowano w Krakowie. Pomieści około 70 km akt.

2020.06.02

Wybudowany w Krakowie obiekt przy ulicy Rakowickiej jest największym i najbardziej nowoczesnym archiwum w Polsce. Wykonawcą była firma Skanska.

Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie to dwa połączone ze sobą budynki: 5-kondygnacyjny biurowiec z podziemną kondygnacją oraz 7-kondygnacyjny magazyn o łącznej powierzchni 2 400 mkw. W ramach inwestycji odrestaurowane zostały również dwa historyczne budynki, nad realizacją których czuwał konserwator zabytków. Łączny koszt inwestycji to 70 mln zł.

Z końcem maja br., nowa siedziba Archiwum Narodowego została przekazana klientowi. Ten niskoenergetyczny gmach służył będzie jako miejsce przechowywania niezwykle cennych archiwalni dokumentujących historię Polski oraz Krakowa, w tym m.in. akt lokacyjny miasta Krakowa z 1257 r., dokumenty z pieczęciami królewskimi Piastów i Jagiellonów oraz kilka tysięcy innych pergaminów.

W części magazynowej krakowskiego gmachu będzie można pomieścić nawet około 70 km akt. Archiwum Narodowe, które ma powierzchnię użytkową na poziomie ponad 14 000 mkw., ma możliwość rozbudowy o kolejny segment magazynowy. W obiekcie utworzono Zapasowe Repozytorium Cyfrowe Archiwów Państwowych, miejsce przechowywania i udostępniania w internecie reprodukcji cyfrowych materiałów archiwalnych ze wszystkich archiwów państwowych w Polsce. Dodatkowo powstanie tutaj także najnowocześniejsza w naszym kraju pracownia konserwacji materiałów archiwalnych.

Archiwum Narodowe w Krakowie jest jednym z najnowocześniejszych tego typu budynków w Europie. Inwestycja jest największą spośród wszystkich realizowanych do tej pory w państwowej sieci archiwalnej. Ten niskoenergetyczny gmach dysponuje nowoczesnym systemem geotermalnym, a pod parkingiem mieszczą się 24 pompy ciepła wywiercone na głębokości 100 metrów. Sam obiekt został postawiony na 538 palach betonowych, z których w 117 zatopiono drugą instalację służącą odzyskowi ciepła. Efektywność energetyczną nowej siedziby Archiwum zwiększają również 142 moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 40 kWp, które mieszczą się na dachu.

Obecnie w Archiwum Narodowym trwa wyposażanie obiektu w regały powierzchni magazynowej, a w ciągu najbliższych miesięcy do budynku przetransportowanych zostanie 30 km bieżących akt z instytucji działających na terenie Krakowa i województwa małopolskiego. Uroczyste otwarcie nowej siedziby Archiwum zaplanowano na początek 2021 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.