Takiej ilości remontów kamienic w centrum Łodzi jeszcze nie było


2022.08.05
Autor: Piotr Maślak
Trwa remont rekordowej ilości kamienic w centrum Łodzi, które nie są własnością miasta, ale zostały współfinansowane przez gminę w ramach dopłat w Specjalnej Strefie Rewitalizacji.

Obecnie w centrum Łodzi trwa remont 14 kamienic niebędących własnością miasta, ale które modernizowane są poprzez dotację gminy do remontów budynków w Specjalnej Strefie Rewitalizacji. Pomimo, że to połowa inwestycji zaplanowanych na ten rok, to już można uznać, że to dotychczasowy rekord.

Łącznie w tym roku w ramach Specjalnej Strefy Rewitalizacji poprawi się stan 27 nieruchomości o łącznej wartości dotacji ponad 6 mln zł. Dla porównania w latach 2018–2021 udawało się dofinansować od 10 do 14 takich inwestycji, przy dużo mniejszym budżecie. Remonty dofinansowane przez gminę dotyczą głównie renowacji fasad frontowych lub przejazdów bramowych, czyli to co widoczne jest dla każdego przechodnia. Ma to na celu poprawę estetyki miasta.

Obecnie w remoncie znajdują się kamienice pod adresami: 1 Maja 11, Piramowicza 2,Narutowicza 51, Narutowicza 42, Pomorska 10, Próchnika 9, Nawrot 2A, Więckowskiego 48, Lipowa 5, Traugutta 12, Gdańska 44, Piotrkowska 125, Kopernika 46, Moniuszki 6/8, Ogrodowa 43 (kaplica Scheiblera) oraz Sienkiewicza 60.

Dotowane są także remonty i renowacje obiektów niemieszkalnych o wartości historycznej, np. kaplicy Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu.

Już teraz można składać wnioski o dofinansowanie remontów na przyszły rok. Do 15 października można się zgłosić w ramach SSR i liczyć na pokrycie nawet 50 proc. kosztów prac.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.