Przędzalnia imperium Karola Scheiblera na Księżym Młynie przejdzie metamorfozę


2022.11.18
Autor: Piotr Maślak
Część dawnego imperium Karola Scheiblera na Księżym Młynie w Łodzi zostanie zrewitalizowana. Niszczejąca przędzalnia przejdzie metamorfozę, a jeden z najstarszych budynków mieszkalnych w mieście przywrócony do użytkowania.

Spółka Money Square zaprezentowała szczegóły nowej inwestycji w niezagospodarowanej jak dotąd części imperium Karola Scheiblera na Księżym Młynie. Inwestor, który jest właścicielem nieruchomości od 14 listopada, posiada już akceptację służb konserwatorskich i oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę. Trwają prace nad projektem przebudowy obiektów.

Metamorfozę przejdzie dawna przędzalnia, którą w 1827 roku wzniósł Krystian Wendisch, pierwszy gospodarz tego terenu (Karol Scheibler wszedł w jego posiadanie dopiero w latach 70. XIX w.). Przy ulicy Przędzalnianej 71 powstało jeszcze kilka zabudowań, w tym jeden z najstarszych budynków mieszkalnych w Łodzi.

Według zapowiedzi pomysłodawców, inwestycja ma przywrócić tę część miasta do życia. Stworzony zostanie tutaj kompleks mixed-use, łączący w sobie funkcje mieszkaniową, handlowo-usługową oraz gastronomiczną. W starej fabryce mieściły się będą głównie mieszkania oraz lokale usługowe w mniejszej części. Dom Wendischa, ambulatorium i garaż staną się miejscem dedykowanym pod gastronomię, a na terenie między nimi zaplanowano lokalny ryneczek.

Trwają już rozmowy z przyszłymi najemcami kompleksu przy Przędzalnianej 71. Za projekt odpowiada pracownia PORT.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.