W dawnej fabryce papieru we Wrocławiu powstały lofty


2015.05.22
Autor: Urbanity.pl
Oddane zostały do użytku dwa zrewiatlizowane budynki po dawnej fabryce papieru i drukarni Richarda Chutscha - Mechanische Papierwaren Fabrik przy ulicy Kościuszki 142a na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Inwestorem projektu jest firma RED Real Estate Development.

Przy ulicy Kościuszki 142a na Przedmieściu Oławskim oddano do użytku dwa budynki, w których powstały nowoczesne lofty. Inwestycja Nowa Papiernia składa się z dwóch obiektów, większego - A i mniejszego - B. Budynki przeszły generalny remont z poszanowaniem ich historii. Zakończyła się także budowa nowego obiektu New Line, gdzie powstały lokale mieszkalne inspirowane loftami. Łącznie w ramach inwestycji znajduje się 129 mieszkań i loftów. Na parterze budynku B mieszczą się także lokale usługowe o wysokości czterech metrów.

Historia zabudowy przy ulicy Kościuszki na Przedmieściu Oławskim sięga roku 1889. Wtedy powstała w tym miejscu fabryka papieru i drukarnia Richarda Chutscha - Mechanische Papierwaren Fabrik według projektu mistrza budowniczego Eduarda Hentschela. Z początkiem XX wieku powstała także 5-kondygnacyjna kamienica, której projekt architektoniczny przygotował Maks Günther. Obiekt służył jako siedziba kierownika fabryki papieru. Elewacja kamienicy pokryta była neorenesansowymi i neogotyckim elementami.

Po wojnie zmieniła się marka papierni - na Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych. W obiektach powstawały zeszyty, bruliony biurowe, zeszyty do nut, notatniki akademickie, bloki i teczki rysunkowe. Pod koniec wieku zakłady stanęły i trzeba było czekać aż do 2013 roku, kiedy inwestor - RED Real Estate Development - ruszył z generalnym remontem budynków na potrzeby mieszkalne.

Generalny remont przeszły ceglane obiekty, które zachowały jednak swój oryginalny charakter, a które uzupełnione zostały o nowoczesne rozwiązania. Oprócz przebudowy, wybudowany został także nowy budynek New Line z wysokimi mieszkaniami w klimacie loftów. Pośrodku powstało patio dla mieszkańców z małą architekturą i zielenią.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Henpol. Za projekt architektoniczny Nowej Papierni odpowiada pracownia AP Szczepaniak Sp. z o. o.

Forpoczta rewitalizacji
Podwórze przy Kościuszki od zawsze było bardzo ważną częścią wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego. W XIX i w pierwszej połowie XX wieku dzielnica dynamicznie się rozwijała. Działały tu cukiernie, wesołe miasteczka, przystanie wodne i kąpielisko, a nawet fabryka samochodów. Ich ślady można oglądać także dzisiaj, choćby przy ul. Traugutta. W jednym z podwórzowych wnętrz znajdują się zabudowania popularnej kiedyś wytwórni wódek Carla Schirdewana.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.