Budowa Alei Wielkiej Wyspy - brakuje 20 metrów do połączenia brzegów Odry


2022.06.28
Autor: Iwona Maślak, Urbanity.pl
Na wschodzie Wrocławia trwa budowa jednej z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w stolicy Dolnego Śląska. Powstaje nowy most nad Odrą na trasie budowanej Alei Wielkiej Wyspy. Wykonawcy pozostało już tylko 20 metrów do spięcia dwóch stron rzeki.

Postępują prace budowlane na trasie budowanej Alei Wielkiej Wyspy (AWW) na wschodzie Wrocławia. Powstający nad Odrą most już w lipcu połączy dwa brzegi rzeki. Wykonawcy pozostało zaledwie 20 metrów do spięcia dwóch stron Odry. Trwają również prace na drugim moście, który powstaje nad Oławą, gdzie dojeżdżają kolejne elementy stalowej konstrukcji.

Most nad Odrą budowany jest metodą nawisową, polegającą na wysuwaniu, za pomocą specjalnych wózków, kolejnych segmentów umożliwiających jego budowę bez podparcia. Do wykonania nowej przeprawy o długości 700 metrów użyto do tej pory 1 200 ton stali.

W lipcu ma zostać połączona konstrukcja nośna wielkiego mostu nad Odrą na Alei Wielkiej Wyspy. Wykonawca jest na etapie ostatnich prac przy zbrojeniu, a do betonowania pozostało zaledwie 20 metrów. Następnie roboty skupią się na realizacji wsporników po bokach mostu, na których powstaną drogi dla rowerów i chodniki

Budowa Alei Wielkiej Wyspy to obecnie jedna z najważniejszych inwestycji we Wrocławiu, która połączy Biskupin i Sępolno z ul. Krakowską. Inwestycja o wartości około 234 mln zł zakłada realizację mostów nad Odrą i Oławą, łącząc ulicę Krakowską z Mickiewicza. Przeprawa ułatwi wjazd i wyjazd z Wielkiej Wyspy oraz wpłynie na zmniejszenie ruchu w okolicach parku Szczytnickiego.

AWW to łącznie prawie 3,4 km długości drogi jednojezdniowej przeznaczonej wyłącznie dla samochodów osobowych i komunikacji zbiorowej. Most nad Odrą będzie miał 700 metrów długości, a nad Oławą 350 m.

Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.