Duże inwestycje w dworce kolejowe o wartości 9 mld zł

2014.08.14

Niebawem na zaniedbanych terenach, które należą do kolei PKP wybudowane zostaną nowoczesne biurowce, centra handlowe czy hotele. Według wstępnych szacunków największego w Polsce przewoźnika łączna wartość inwestycji to 9 mld zł.

Największe projekty inwestycyjne zrealizowane przez spółkę PKP wykonane zostaną w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdyni. Chodzi o to, aby zaniedbane tereny należące do kolei zostały uporządkowane, a na nich wybudowane zostały nowoczesne obiekty. Dodatkowo kolej liczy na zwiększenie wpływu z wynajmu nieruchomości.

Za łączną wartość około 9 mld zł., kolej odmieni wygląd m.in. stacji Warszawa Gdańska, gdzie powstanie nowoczesne centrum handlowe według projektu pracowni SUD Architects. Zabudowana ma zostać przestrzeń nad torami, a sam dworzec znajdzie się pod ziemią. Wartość tego projektu szacuje się na około 2,2 mld zł, a pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2016 roku.

Metamorfozę czeka także stacja Wrocław Świebodzki, gdzie prace budowlane pochłoną 2 mld zł. Dzięki inwestycjom przywrócony zostanie ruch kolejowy i powstanie dodatkowa przestrzeń handlowa.

Najdroższym projektem PKP będzie inwestycji na stacji Warszawa Główna, gdzie planowany jest ogromny kompleks handlowo-biurowy. Wartość projektu szacowany jest na około 3,6 mld zł.

PKP planuje inwestycje także w mniejszych dworcach m.in. w Bydgoszczy, Szczecinie i Gliwicach. Łączny koszt tych projektów to około 350 mln zł netto. Dworce mają zostać oddane do użytku w przyszłym roku. 210 mln zł pochłonie modernizacja dworców w m.in. Ełku, Gnieźnie, Opolu czy Rabce, gdzie zakończenie prac planowane jest na drugą połowę roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Inne wiadomości o Dworzec Świebodzki, Dworzec Szczecin Główny, PKP Warszawa Gdańska, Zintegrowane Centrum Komunikacyjne

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.