Zabudują pustą działkę w centrum Wrocławia. Powstanie siedziba Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej


2023.01.10
Autor: Bartosz Motorek
Działka przy skrzyżowaniu ulic Kuźnicza i Uniwersytecka na Starym Mieście we Wrocławiu, na terenie legendarnego Kalogródka, zostanie zabudowana. Uniwersytet Wrocławski wybuduje w tym miejscu siedzibę Instytutu Muzykologii i Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej.

Działka po wyburzonym Kalogródku, przy Kalamburze zostanie zabudowana. Uniwersytet Wrocławski planuje przy ulicy Kuźniczej na Starym Mieście budowę siedziby Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej oraz Instytutu Muzykologii. Uczelnia otrzymała już 30 mln zł w formie celowych obligacji skarbowych od ministerstwa finansów.

Głównym celem Centrum będzie wspieranie nauki i kultury ukraińskiej, a także inicjowanie i koordynowanie współpracy z uniwersytetami ukraińskimi. W nowej siedzibie prowadzone będą ponadto projekty edukacyjne i kursy językowe.

W budynku na skrzyżowaniu ulic Kuźnicza i Uniwersytecka znajdą się m.in. biblioteka (w głównej mierze z literaturą ukraińską), siedziba jednostki nostryfikującej dyplomy uczelni ukraińskich, pokoje gościnne dla ukraińskich naukowców, sale dydaktyczne oraz sala konferencyjna.

Dzięki otrzymanej dotacji z ministerstwa finansów rozpoczęły się przygotowania do rozpoczęcia budowy Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej oraz Instytutu Muzykologii. Według harmonogramu do pierwszej połowy 2023 r. planowana jest aktualizacja projektu budynku, tak aby realizował założone cele. W drugiej połowie tego roku ogłoszony ma zostać przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Centrum przy Uniwersytecie Wrocławskim ma być gotowe w drugim półroczu 2025 r.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.