Nowa szkoła i przedszkole we Wrocławiu. Będzie to najdroższa inwestycja edukacyjna w historii miasta

2022.07.29
Autor: Piotr Maślak

Przy ulicy Cynamonowej na wrocławskiej Lipie Piotrowskiej rozpoczyna się budowa kompleksu szkolno-przedszkolnego, do którego będzie mogło uczęszczać 1 200 dzieci. Wartość projektu to 87 mln zł., co sprawia, że jest to najdroższa inwestycja w historii stolicy Dolnego Śląska.

Nowa szkoła i przedszkole powstaną na działce przy ulicy Cynamonowej 40 na Lipie Piotrkowskiej, a generalnym wykonawcą inwestycji została firma AWM Budownictwo S.A., z którą właśnie podpisano umowę na realizację projektu.

Kompleks szkolno-przedszkolny na Lipie Piotrkowskiej to najdroższa inwestycja edukacyjna w historii Wrocławia. Nigdy wcześniej miasto nie wydało 87 mln zł na realizację takiego typu projektu. Nowy obiekt na mapie miasta będzie nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

To bardzo duże pieniądze, ale wiem, że dobrze zainwestowane w młodzież i edukację. Proszę pamiętać, że koszty inwestycyjne stale rosną. Drożeje cement, stal, aluminium, materiały wykończeniowe. Wpływ na taką sytuację ma wojna na Ukrainie, pandemia, a także inflacja i sytuacja gospodarcza
powiedział: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Przy Cynamonowej powstanie obiekt o powierzchni 9 000 metrów kwadratowych, do którego łącznie będzie mogło uczęszczać 1 200 dzieci - 200 w przedszkolu i aż 1000 w szkole. Część szkolna składa się z klimatyzowanych 32 sal lekcyjnych, czterech sal komputerowych, dwóch sal do nauki języka obcego, a także pracowni: przyrodnicza, chemiczna, plastyczna, fizyczna oraz muzyczna. Dodatkowo w nowej szkole znajdzie się miejsce na trzy świetlice, bibliotekę z czytelnią oraz węzeł żywieniowy z jadalnią.

Z kolei przedszkole składało się będzie z ośmiu sal, każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem – w tym trzy sale dla 3-latków. Dodatkowo zaplanowano dużą salę rekreacyjną z magazynem, gabinet logopedy i szatnię dla dzieci. Powstanie ponadto ogólnodostępna toaleta wyposażona dodatkowo w przewijak dla niemowląt. Na zewnątrz ma być kolejne WC dla dzieci bawiących się na placu zabaw.

Powstanie również boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, do piłki nożnej, bieżnia, skocznia do skoku w dal, place zabaw i ogród
powiedział: prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk

Nowa inwestycja to także wiele rozwiązań ekologicznych, w tym m.in. zielone dachy, instalacja fotowoltaiczna, wody opadowe oraz instalacje odzysku ciepła. Na zewnątrz znajdzie się miejsce na 52 miejsca parkingowe dla aut, stojaki na rowery ok. 200 szt., w tym 100 pod zadaszeniem.

Generalny wykonawca pojawi się na placu budowy 1 sierpnia i będzie miał 22 miesiące na realizację zadania. Uczniowie powinni pójść do nowej szkoły w 2024 roku.

Inne wiadomości o Zespół Szkolno-Przedszkolny na Lipie Piotrowskiej, AWM Budownictwo

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.