Mezonetowiec we Wrocławiu ponownie w remoncie. Modernistyczny budynek znów zachwyci

2022.08.02
Autor: Piotr Maślak

Remont Mezonetowca we Wrocławiu wkracza w decydującą fazę. Jeszcze przed końcem roku Mezonetowiec w całości odsłoni swój modernistyczny styl. Z budynku dodatkowo znikną wielkoformatowe reklamy.

Słynny, modernistyczny budynek zlokalizowany w centrum Wrocławia, przy ulicy Kołłątaja, ponownie będzie zachwycał. Trwający od kilku lat remont wchodzi w ostatnią fazę realizacji.

W ciągu ostatnich kilku lat wyremontowano elewację od podwórka, a także klatki schodowe wraz z galeriami, z których wchodzi się do mieszkań. W 2021 roku zakończył się remont części elewacji od strony ulicy Kołłątaja. Teraz pojawiły się rusztowania przy brakującej części, co oznacza, że kończy się wieloletnia inwestycja w jednym z bardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu, zwanym Mezonetowcem.

W ramach obecnie prowadzonych prac remontowych odnowione i pomalowane zostaną balkony, balustrady, wymieniona zostanie stolarka okienna. Remont dotyczył będzie również północnej ściany szczytowej, z której zniknie mural z motywami Śląska Wrocław. Na Mezonetowcu nie będą już więcej montowane wielkoformatowe reklamy. Zakończenie prac nastąpić ma 30 listopada br. Inwestycja realizowana jest według projektu architektów z pracowni VROA Architekci.

Mezonetowiec to słynny przykład wrocławskiego modernizmu. Budynek wybudowany został na przełomie lat 50. i 60. według projektu zespołu młodych architektów - Marii i Igora Tawryczeskich, Edmunda Frąckiewicza i Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Budynek przy Kołłątaja w bliskim centrum Wrocławia uchodzi za jeden z najbardziej oryginalnych przykładów powojennego modernizmu.

7-kondygnacyjny blok to 54 dwupoziomowe mieszkania o metrażach wynoszących około 70 mkw. Kuchnia, pokój dzienny oraz łazienka mieszczą się na niższym poziomie, a powyżej dwie sypialnie i łazienka.

Inne wiadomości o VROA Architekci

Komentarze


 • WERTO
  Użytkownik
  2022-08-02 08:40:08
  Wezcie to wyburzcie bo straszny ten budynek. Szkoda pieniedzy na remont takiego gniota.

 • WERTO
  Użytkownik
  2022-08-02 08:40:57
  Nawet remont mu nie pomoże i tak bedzie szpecił miasto.

 • Szklane domy
  Gość
  2022-08-02 10:30:54
  Bardzo dobra decyzja z remontem! Budynek bedzie sie wyroznial

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.