Legendarny budynek we Wrocławiu wystawiony na sprzedaż

2022.06.03

Była siedziba wrocławskiego ZETO - ikona modernizmu - jest do kupienia. Nowy właściciel biurowca przy ulicy Ofiar Oświęcimskich nie będzie mógł go jednak wyburzyć.

W bazie Krajowego Rejestru Sądowego widnieje już informacja, że wrocławskie ZETO (Zakład Elektronicznych Technik Obliczeniowych) kończy swoją działalność i jest w stanie likwidacji. Firma powstała w latach 60. i wraz z zakładami ELWRO, które produkowały komputery ODRA, tworzyły silne środowisko informatyczne, a osiągnięcia w dziedzinie produkcji i wykorzystania elektronicznych maszyn cyfrowych były doceniane nawet na Zachodzie.

Siedziba firmy mieściła się w modernistycznym biurowcu przy ulicy Ofiar Oświęcimskich we Wrocławiu. Budynek zaprojektowany został przez Annę i Jerzego Tarnawskich, którzy odpowiadali za projekt zabudowy na Nowym Targu. Architekci otrzymali wiele branżowych nagród za projekt ZETO.

W parterze budynku wrocławskiego ZETO mieściły się największe pomieszczenia, w których stały maszyny obliczeniowe, czyli komputery. Atrakcją dla mieszkańców była możliwość podziwiania maszyn przez wielkie, nieprzysłonięte okna. Powyżej mieściły się pomieszczenia ze stanowiskami pracami. W budynku znajdowały się jeszcze pokoje socjalne, biblioteka, gabinety kierownictwa firmy.

ZETO jest w likwidacji, a co za tym idzie, duża działka w centrum Wrocławia jest do kupienia. Dotychczasowy właściciel nie podaje szczegółów dotyczących sprzedaży oraz oczekiwanej ceny. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków, co oznacza, że nie można go wyburzyć. Nowy właściciel musiałby go gruntownie wyremontować.

Źródło: Piotr Maślak, Urbanity.pl

Komentarze


 • navi
  Gość
  2022-06-03 10:56:32
  Ten budynek tak samo nie pasuje do starówki, jak bank w Rynku, ale jest o wiele brzydszy. Swoją drogą jak takie "pudełko" może budzić zachwyt architektów.

 • gość
  Gość
  2022-06-03 14:35:27
  Komunistyczna brzydota, pasuje do otoczenia - zabytkowych kamieniczek jak pięść do oka. Obrzydliwe garaże na Ofiar Oświęcimskich i w innych okolicach Rynku też objęte ochroną konserwatorską?!?!

 • Jacek
  Gość
  2022-06-03 15:05:41
  O rany.... co wy pierdzielicie..... To jest świetna architektura a co do banku na rynku to się nawet nie będę wypowiadał bo to wstyd takie bzdury pisać na temat tego unikalnego zabytku.... ręce opadają

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.