Otwarcie przebudowanego Dworca Głównego w Wałbrzychu

2021.05.28

Pierwsi podróżni mogli już skorzystać z przebudowanego dworca Wałbrzych Główny, który w ciągu ponad półtora roku całkowicie zmienił swoje oblicze.

Dworzec Wałbrzych Główny to 15. inwestycja w województwie dolnośląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, która dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej.

Wałbrzyski obiekt z 1867 roku został poddany remontowi, w tym ceglana elewacja wraz z detalami architektonicznymi. W trakcie prowadzonych prac odkryto na niej geometryczne wzory wykonane z ciemnozielonej szkliwionej cegły. Odtworzona została również na wzór oryginalnej ciemnobrązowa stolarka okienna i drzwiowa

Duże zmiany czekają na podróżnych po wejściu do dworca, którego wnętrza stały się bardziej funkcjonalne, nowoczesne i przystosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Wyremontowany został hol, a także poczekalnia, gdzie pojawiły się ławki, gabloty z rozkładem jazdy pociągów oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W parterze dworca znajdują się również toalety, pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem, posterunek Straży Ochrony Kolei oraz lokale pod wynajem. Pierwsze piętro zostało zagospodarowane pod biura PKP CARGO S.A.

Po remoncie dworzec w Wałbrzychu został całkowicie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowa sprawiła, że stał się bardziej ekologiczny i bezpieczny. Zmiany widoczne są także w bezpośrednim otoczeniu dworca. Na placu, wokół centralnie zlokalizowanej wyspy z zielenią i ławkami, umiejscowiono zatoczkę dla autobusów wraz z wiatą, miejsca postojowe dla samochodów, w tym elektrycznych oraz typu kiss&ride.

Łączny koszt inwestycji, która miała swój początek jesienią 2019 roku to 33,5 mln zł brutto. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia projektowa An Archi Group Sp. z o.o., a wykonawcą prac była firma Berger Bau Polska sp. z o.o.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Dworzec Wałbrzych Główny, An Archi Group, Berger Bau Polska

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.