Pod Środą Śląską wyprodukują szyby do mercedesów

2010.09.08

Jeszcze jesienią ruszy budowa wielkiej fabryki, która ma produkować szyby samochodowe do mercedesów. Amerykańska firma Pittsburgh Glass Works wybrała Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną pod Środą Śląską.

Firma zajmie aż 500 hektarów. Chodzi o teren, który znajduje się dokładnie pomiędzy miejscowością Miękinia a Komornikami, wzdłuż drogi krajowej 94. Już wiadomo, że Amerykanie zainwestują na początek aż 200 milionów złotych. To oznacza, że będzie to jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w tym roku i największa z branży motoryzacyjnej. Fabryka będzie gotowa już w przyszłym roku.

Na początku przedsiębiorstwo chce zatrudnić 150 osób. - Część na pewno będzie z samej Środy Śląskiej, a część z okolicy. W tym oczywiście z Wrocławia, w którym mieszka wielu specjalistów - zapewnia Bogusław Krasucki, burmistrz Środy Śląskiej.

Później, jeśli będzie takie zapotrzebowanie, liczba zatrudnionych ma systematycznie wzrastać. Jakie będą zarobki? Tego na razie nie wiadomo. Ale zwykły pracownik zarobi ok. 2 tys. zł na rękę. Inżynier - nawet dwa, trzy razy więcej.

Oprócz stałych pracowników, Amerykanie będą zatrudniać także firmy podwykonawcze. To dobra wiadomość, bo oznacza to zarobek również dla mniejszych firm z regionu. Dlaczego Pittsburgh Glass Works wybrał akurat Środę Śląską? Przede wszystkim dlatego, że w specjalnej strefie ekonomicznej będą płacili niskie podatki. Co jeszcze? - Bliskość Wrocławia, autostrady, lotniska - wylicza Krasucki. I dodaje, że obok przebiega linia kolejowa, od której, jeśli będzie taka potrzeba, można poprowadzić bocznicę. Może to znacznie ułatwić transport materiałów.
Źródło: Polska The Times

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.