Zabytkowy dworzec w Oleśnicy stanie się nowoczesnym obiektem dla podróżnych


2022.06.23
Autor: Iwona Maślak, Urbanity.pl
Za trzy lata mieszkańcy Oleśnicy będą mogli korzystać z nowoczesnego i komfortowego dworca kolejowego. Właśnie podpisano porozumienie z samorządem dotyczące przebudowy zabytkowego obiektu.

Polskie Koleje Państwowe przeprowadzą kompleksową przebudowę i modernizacją zabytkowego dworca w Oleśnicy, pochodzącego z 1868 roku. Inwestycja jest na etapie przygotowania. W najbliższym czasie zostanie opracowany program funkcjonalno-użytkowy, określający wstępny zakres inwestycji.

Przebudowa dworca w Oleśnicy poprawi estetykę obiektu, funkcjonalność i dostosuje go do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Ponadto przywrócony ma zostać wewnętrzny dziedziniec, który w przeszłości pełnił funkcję ogrodu-poczekalni. Stanie się tak, dzięki rozbiórce przybudówek powstałych w II połowie XX wieku. Przy współpracy z samorządem zmieni się również teren przed dworcem.

Po zakończeniu przebudowy dworca znajdzie się w nim przestrzeń, która wynajęta zostanie przez lokalny samorząd.

Podpisanie porozumienia z Oleśnicą to ważny krok na drodze do przebudowy tego obiektu, ponieważ gwarantuje, że po inwestycji dworzec w Oleśnicy, oprócz obsługi podróżnych, za sprawą instytucji, które planuje otworzyć tu samorząd, stanie się również centrum aktywności jej mieszkańców. W województwie dolnośląskim podobny model współpracy już zadziałał. Na przebudowanych dworcach w Malczycach mieści się biblioteka, w Kątach Wrocławskich – Gminny Dom Kultury, a w Zgorzelcu – harcówka – podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Wstępnie szacowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2025 roku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.