W Jaworze powstał pilotażowy budynek lokatorski z tanimi mieszkaniami

2021.04.08

W Jaworze powstał budynek z mieszkaniami lokatorskimi w ramach pilotażowego programu "Mieszkania Lokatorskie". To jeden z pierwszych projektów, który powstaje we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Mieszkania Lokatorskie to pilotażowy program, który powstał w zespole specjalistów z branż związanych z rynkiem nieruchomości. Mieszkania w ramach programu są tańsze od deweloperskich, a jednocześnie bardziej dostępne. Przyszły lokator, aby wykupić w przyszłości mieszkanie, nie musi posiadać zdolności kredytowej. Jak to możliwe? Byli zwolnieni z tego obowiązku dzięki Spółdzielni, która posiada innowacyjną możliwość zaciągnięcia niskooprocentowanego kredytu na 30 lat. Spółdzielnia w Jaworze skorzystała z tej możliwości jako jedna z pierwszych w kraju.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Jaworze zakończyła właśnie realizację nowej inwestycji. Jednym z pierwszych projektów jest budynek lokatorski, w którym już 10 kwietnia rozpocznie się wydawanie kluczy do 60 nowych mieszkań. Inwestycja oferuje lokale dwu- i trzypokojowe o metrażach od 37 do 62 mkw. Każde mieszkanie, które oddawane jest w stanie deweloperskim, dysponuje komórką lokatorską oraz naziemnym miejscem parkingowym.

Budowa budynku przy ulicy Słowiańskiej trwała dwa lata. Cena wybudowania metra kwadratowego (wraz z gruntem) wyniosła jedyne 3600 zł. Osoby zainteresowane ustanowieniem na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, musiały wpłacić obowiązkowy wkład własny, w wysokości 25% wartości mieszkania. Lokatorzy będą spłacać mieszkania w comiesięcznym czynszu, a już po 5 latach będą mogli wykupić je na własność, bądź dalej spłacać razem ze Spółdzielnią.

Miesięczny koszt przykładowego, 40-metrowego lokalu to około 540 zł spłaty mieszkania i 400 zł opłat (ze zużyciem mediów).

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.