Wznowienie budowy wieżowca Silver w Poznaniu. Projekt bez zmian, ale z nową datą ukończenia


2022.09.06
Autor: Piotr Maślak
Na wstrzymanej w 2021 roku budowie najwyższego budynku w Poznaniu, ponownie pojawił się wykonawca inwestycji. Silver ma stać się nową, biznesową wizytówką stolicy Wielkopolski i domknąć realizowaną od 25 lat przez Von der Heyden Group inwestycję przy Placu Andersa. Poznaliśmy nową datę zakończenia budowy niespełna 120-metrowego wieżowca.

Budowa wieżowca Andersia Silver w Poznaniu rozpoczęła się w 2020 roku. Dotychczas wykonany został poziom zero, czyli konstrukcja części podziemnej budynku, składającą się z trzech poziomów, które posłużą jako parking na 244 miejsca postojowe. Przerwę w budowie biurowca inwestor tłumaczył działaniami przygotowawczymi.

Na działce przy placu Andersa 7 ponownie pojawili się pracownicy generalnego wykonawcy, firmy Porr. Jak poinformowała nas firma Probuild, która jest inwestorem zastępczym, "ustalone zostały już warunki realizacji projektu z generalnym wykonawcą, który rozpoczął już mobilizacje załogi oraz przygotowania zaplecza placu budowy, w szczególności miejsca pod instalacje żurawi". Nie zmieniła się także funkcja Silvera, który będzie budynkiem przede wszystkim biurowym, z towarzyszącą funkcją usługową zlokalizowaną na parterze budynku. Biurowiec będzie miał wysokość 117,5 metra.

Dotychczas podpisana została jedna umowa najmu. Jest to firma z branży IT - With Secure. Inwestor prowadzi negocjacje z kilkoma innymi najemcami.

Silver ma być nowoczesnym biurowcem klasy A, składającym się z niższej części od strony ulicy Królowej Jadwigi i głównej wieży od ulicy Krakowskiej. Kompleks w swoim najwyższym punkcie osiągnie wysokość 117,5 m., a łączna powierzchnia użytkowa prawie 40 000 mkw., na 25 kondygnacjach. Najemcy będą mieli do dyspozycji również prysznice i szatnie dla rowerzystów, stacje ładowania hulajnóg i pojazdów elektrycznych oraz taras do wspólnego korzystania.

Poznański Silver zamknie realizowaną od 25 lat przez Von der Heyden Group inwestycję przy Placu Andersa. Za projekt architektoniczny odpowiada Pracownia Projektowa Ewy i Stanisława Sipińskich. Biurowiec będzie jednym z najbardziej przyjaznych środowisku budynków w Poznaniu. Ma otrzymać certyfikat LEED na poziomie Gold.

Zakończenie projektu przewidywane jest na czerwiec 2025 roku.

Komentarze


 • Pr
  Gość
  2022-09-06 17:43:46
  Nareszcie po roku przestoju budowa wznowiona

 • Jezyce
  Gość
  2022-09-06 21:08:42
  super wiadomość pieknie domknie skyline bo po nim długo nic podobnego nikt w mieście nie postawi a szkoda

 • gość
  Gość
  2022-09-07 11:08:08
  Jak to długo, długo nic, przecież w ostatnich tygodniach MTP zapowiedziało budowę około 70 metrowego budynku, który ma być wizytówką, tak jak Bałtyk. Jeśli chodzi jednak o kolejne 100 m, to racja, bo jedyna szansa jest na działce Wechty i potem za 50 lat na Wolnych Torach, gdzie jest świetny teren na wysokościowce.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.