W Poznaniu coraz łatwiej znaleźć biuro

2020.11.27

Biura w największych polskich miastach cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego cały czas powstają nowe obiekty.

W Poznaniu od początku tego roku wynajęto 24,5 tys. mkw. powierzchni, a do użytku oddano około 15,3 tys. mkw. W budowie pozostaje ponad 79 tys. mkw. Poznański rynek biurowy jest najbardziej popularny wśród branż IT, przetwórstwa i energetyki oraz usług dla biznesu. Najszybciej rozwija się centrum miasta, w którym znajdują się jedne z najciekawszych inwestycji, takie jak Nowy Rynek i Andersia Silver.

- Poznański rynek biurowy rozwija się w stałym tempie od kilkunastu lat. Miniony rok był wyjątkowy pod tym względem, przybyło niemal 86 tys. mkw. nowego miejsca do pracy, a wzrost wyniósł aż 18%. Rok 2020 ze względu na aktualną sytuację epidemiczną jest mniej spektakularny, ale w mieście wciąż sporo się buduje i wynajmuje. Wyjątkowo szybko rozwija się centrum miasta, szczególnie plac Andersa, okolice dworca PKP Poznań Główny, zachodnia część miasta i okolice jeziora Maltańskiego, w którym znajduje się m.in. Malta House i Malta Office Park. Poznań jest stabilnym, przewidywalnym rynkiem, co doceniają inwestorzy, którzy decydują się ulokować w mieście swój kapitał – mówi Anna Trębicka, szefowa działu wynajmu powierzchni biurowej CBRE w Poznaniu i Łodzi.

W Poznaniu najwięcej do wyboru
Miasto ma obecnie niemal 580 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Tylko od początku tego roku przybyło 15,3 tys. mkw. powierzchni, co jest zdecydowanie niższym wynikiem niż w 2019 roku. Wtedy do użytku oddano 85,7 tys. mkw. nowych biur. Zdaniem ekspertów CBRE tegoroczny spadek w dłuższej perspektywie nie wpłynie na rozwój rynku w Poznaniu. W mieście cały czas powstają atrakcyjne inwestycje, takie jak kompleks Nowy Rynek czy rozwijający się Business Garden. W budowie jest aktualnie 79,4 tys. mkw. powierzchni biurowej.

W porównaniu do minionego roku w mieście wzrósł poziom pustostanów i wynosi obecnie 13,3%. To najwyższy poziom wśród wszystkich największych miast regionalnych. W efekcie firmy poszukujące biura „od zaraz” mają największą szansę znaleźć je szybko właśnie w Poznaniu.

Najwięcej biur ma przetwórstwo i energetyka
Biurowce w stolicy Wielkopolski szczególnie upodobał sobie sektor przetwórstwa i energetyki, który zajmuje aż 29% całej takiej przestrzeni. Na drugim miejscu jest branża IT zajmująca 27% wszystkich biur w mieście. Dużą część mają również usługi dla biznesu, które wynajmują 17% powierzchni. Pozostali ważni gracze na poznańskim rynku biurowym to usługi finansowe, konsumenckie i profesjonalne.

Źródło: CBRE

Komentarze


 • ba
  Gość
  2020-11-27 12:05:05
  "W budowie jest 79,4 mkw powierzchni biurowej ". Czyli Nowy Rynek D 39 tys. i Silver 40 tys.To jest po prostu śmiech na sali.

 • Luk
  Gość
  2020-12-03 07:54:50
  A dlaczego śmiech na sali? 2 fajne inwestycje

 • ba
  Gość
  2020-12-03 11:57:58
  Oczywiście że Silver i Skanska to dwie fajne inwestycje ale to kropla w porównaniu do tego co buduje się w innych miastach Polski.Dlatego uważam to za "śmieszne".150 tys.mkw w budowie to by było to.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.