Ekspansja rynku biurowego w Polsce: Andersia Silver - nowa perełka na mapie miast regionalnych


2023.03.07
Autor: Colliers International
W Poznaniu w 2022 roku podpisano umowy najmu na ponad 48 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Poznań zajmuje szóste miejsce wśród miast regionalnych pod względem podaży biurowej, z ponad 623 tysiącami metrów kwadratowych biur.

W ubiegłym roku największy popyt na nowe biura odnotowano w sektorach usług dla biznesu (22%) oraz handlowym (20%). Ze względu na dynamiczny rozwój nowoczesnych usług biznesowych i IT w Polsce, duży napływ zagranicznych inwestorów oraz ogromną atrakcyjność rynków regionalnych, zapotrzebowanie na powierzchnie z tych sektorów będzie rosło w kolejnych latach.

Na poznańskim rynku biurowym widać znaczną aktywność najemców, gdzie w 2022 r. nowe umowy i relokacje stanowiły 53% wszystkich transakcji. Widoczny jest też spadek współczynnika pustostanów, który wynosi obecnie 10,5%. Miniony rok był też dobry dla Colliers, udało nam się utrzymać pozycję lidera wśród firm doradczych na lokalnym rynku
powiedział: Sebastian Bedekier, Partner, Dyrektor Regionalny Colliers w Poznaniu

Renegocjacja umowy największą transakcją w Poznaniu


Największą transakcją w Poznaniu w 2022 roku, w której doradzała firma Colliers, była renegocjacja umowy firmy z branży e-commerce w budynku Maraton A (7,5 tysięcy metrów kwadratowych). Do nowych umów o dużej powierzchni można zaliczyć wynajęcie biura przez firmy: DFDS w Globis Poznań (3,1 tysiąca metrów kwadratowych), Phoenix Contact w kompleksie Nowy Rynek budynek D (1,3 tysiąca metrów kwadratowych) oraz relokację Wunderman Thompson do budynku Nowy Rynek budynek E (ponad 2 tysiące metrów kwadratowych). Nowe umowy stanowiły w minionym roku 53% całego popytu, tuż za nimi uplasowały się renegocjacje - 41%. Podobny trend widoczny jest w ogólnym ujęciu struktury regionalnej - najwyższy udział przypadł nowym transakcjom - 59%, a przedłużenia obowiązujących kontraktów odpowiadały za 31% zarejestrowanego zainteresowania, zaś ekspansje za 6%.

Poznań czeka na wieżowiec Andersia Silver


Aktywność na rynku najmu oraz brak nowych powierzchni sprawiły, że Poznań zajmuje drugie miejsce wśród rynków regionalnych o najniższym poziomie pustostanów – 10,5%. Od 2021 roku w Poznaniu nie oddano do użytku żadnego budynku biurowego. Pierwszy od tego czasu projekt – Nowy Rynek budynek E – zostanie dostarczony w połowie 2023 roku przez firmę Skanska. Jednym z pierwszych najemców w budynku będzie Wunderman Thompson, firma z sektora IT, która relokuję swoje biuro do centrum Poznania i zajmie ponad 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Kolejne otwarcie planowane jest dopiero na III kwartał 2025 roku i będzie to wieżowiec Andersia Silver.

W miastach regionalnych wyraźnie rosną czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe, z wyjątkiem Lublina i Szczecina, gdzie nie odnotowano wzrostu maksymalnych stawek w porównaniu z końcem 2021 roku. Wzrost cen dotyczył wszystkich pozostałych rynków i wyniósł od 0,5 do 1,5 euro za metr kwadratowy na miesiąc. Podobny trend wzrostowy zauważalny jest także w kategorii opłat serwisowych. Zawirowania na rynku w 2022 roku i trwająca niepewność ekonomiczna skłaniają najemców do poszukiwania bardziej elastycznych rozwiązań. Coraz większe zainteresowanie krótszymi umowami najmu i powierzchniami typu flex stają się w większości przypadków niezbędne.

Obserwujemy widoczny trend związany ze wzrostem zapytań o mniejsze powierzchnie i zainteresowanie podnajmem. W poprzednich latach wielkość powierzchni plasowała się w przedziałach 500-700 mkw. Teraz najemcy pytają już o powierzchnie o metrażu 300-500 mkw. Widoczne jest również zjawisko redukcji wynajmowanych powierzchni przy renegocjacjach umowy. Wynika to z kilku czynników: rosnących kosztów energii, kosztów eksploatacyjnych i poszukiwania oszczędności, wdrażanego już na szeroką skalę hybrydowego modelu pracy i analizowania skali zajętości biura, ale także z większej świadomości dotyczącej tego, jak ważna jest odpowiednio dobrana strategia wynajmu biura w sukcesie biznesowym firmy
powiedział: Hubert Filipczak, Senior Associate w Dziale Powierzchni Biurowych Colliers

Komentarze


 • ol
  Gość
  2023-03-10 04:04:03
  Poznań miastem regionalnym, to sie zaraz pyroki obrażą, przecież oni uważają ,że to metropolia światowa, haha

 • ba
  Gość
  2023-03-10 09:41:59
  Poznań jest miastem regionalnym tak samo jak Wrocław Gdańsk Kraków czy Katowice.Nic w tym nowego ani dziwnego.Tylko Warszawa jest metropolią światową jak każda stolica państwa.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.