Opalenica z nowym dworcem. Poprawi się komfort podróżnych

2021.05.31

Podpisana została umowę na przebudowę i modernizację dworca PKP w Opalenicy. Inwestycja sprawi, że obiekt stanie się nowoczesny i proekologiczny.

Przebudowa dworca w Opalenicy zrealizowana zostanie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych i dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Koszt inwestycji to 8,7 mln złotych brutto.

W ramach inwestycji zostanie dokonana rozbiórka ścian w poziomie parteru i zastąpienie ich szklanymi fasadami. Na nowo zostaną wykonane detale elewacji, poszycie dachowe nawiązujące wyglądem do historycznego oraz odtworzona symetria okien w elewacji północnej. Z kolei w miejsce przybudówki po stronie zachodniej dworca zaplanowano wiatę rowerową na 56 stanowisk. Ściany przyszłej konstrukcji zostaną wykonane z betonu architektonicznego.

Wewnątrz dworca mieściła się będzie poczekalnia z ławkami, gablotami na rozkłady jazdy, elektronicznymi tablicami odjazdów i przyjazdów pociągów oraz nowoczesnym systemem informacji głosowej. W tej części kompleksu zaplanowano także kasy biletowe oraz ogólnodostępne toalety i lokal o funkcji handlowo-usługowej. Pierwsze piętro dworca to przestrzeń na wynajem.

Nowy dworzec w Opalenicy to również wiele rozwiązań przyjaznych środowisku, w tym m.in. pompy ciepła, montaż energooszczędnego i w pełni zautomatyzowanego oświetlenia oraz montaż nowej stolarki okiennej, drzwiowej oraz fasad o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Zmiany czekają na podróżnych również w bliskim otoczeniu dworca.

Wykonawcą prac została firma Agrobez z Poznania, która wykona zadanie do drugiej połowy 2022 roku. Projekt przebudowy obiektu przygotowała pracownia Demiurg.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.