W Kielcach powstaje ważna inwestycja badawczo-rozwojowa

2021.06.08

Podpisaniem i wmurowaniem aktu erekcyjnego oficjalnie rozpoczęła się budowa Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach.

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar powstaje na działce u zbiegu alei Księdza Jerzego Popiełuszki z ulicą Wrzosową w Kielcach. Inwestycja budowana jest z myślą o zwiększeniu urynkowienia działalności badawczo-rozwojowej poprzez wykorzystanie metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym.

W nowym obiekcie znajdzie się sześć specjalistycznych laboratoriów badawczych, wyposażonych w nowoczesną aparaturę metrologiczną. Nowa instytucja badawcza będzie miała bogate zaplecze metrologiczne dla studentów i doktorantów, co sprawi, że usprawni procesy badawczo-rozwojowe w zakresie ustalania jednolitości miar, przy uwzględnieniu wymaganej dokładności pomiarów wielkości fizycznych. Inwestycja ma być ponadto swoistym łącznikiem między przemysłem a nauką.

Prace budowlane potrwają do początku 2023 roku, a a pełne uruchomienie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM zaplanowano na styczeń 2024 roku. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia BDM Architekci, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji jest Firma Budowlana ANNA-BUD. Liderem projektu jest Główny Urząd Miar, działający w imieniu konsorcjum z Politechniką Świętokrzyską (partner projektu).

Koszt projektu wynosi ponad 188 mln zł i został w większości dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.