Kielce: Najwyższe budynki w mieście za prawie pół miliarda zł? Ma to być nowy symbol miasta


2021.12.03
Autor: Urbanity.pl
W Kielcach może powstać osiedle, w którym mogłoby zamieszkać ponad 3 000 osób. To czy inwestycja o wartości nawet pół miliarda złotych powstanie zależy od radnych.

Osiedle pod nazwą Nowy Czarnów chce wybudować spółka BC&O Polska przy ulicy Mielczarskiego w Kielcach. Założenia inwestycji są imponujące, a nowy projekt miałby się stać nowym symbolem stolicy województwa świętokrzyskiego.

Kompleks składa się z sześciu 9-kondygnacyjnych budynków wielorodzinnych, a także dwóch, 21-kondygnacyjnych wież o wysokości 80 metrów. Byłyby to najwyższe obiekty w Kielcach. W ramach inwestycji powstać miałoby około 1 000 mieszkań dla ponad 3 000 mieszkańców. Zaplanowano także około 1 700 miejsc parkingowych dla aut, z czego zdecydowana większość, bo około 1 500 stanowisk znalazłaby się w podziemnej hali garażowej.

Przyszli mieszkańcy projektu Nowy Czarnów będą mieli do dyspozycji wiele udogodnień, w tym m.in. przestrzeń handlowo-usługową o powierzchni sięgającej nawet 10 000 mkw., siłownia plenerowa czy place zabaw dla najmłodszych. Inwestycja ma posiadać także wiele rozwiązań proekologicznych - na sześciu ośmiokondygnacyjnych budynkach mają pojawić się tzw. „zielone dachy”, a całe osiedle ma być bogato obsadzone zielenią. Osią kompleksu ma stać się deptak o długości prawie 400 metrów.

Osiedle Nowy Czarnów powstać ma na działce o powierzchni prawie 6 hektarów przy ulicy Mielczarskiego, na której mieściły się hale produkcyjne Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych. Inwestor wyburzył już obiekty i przygotował nieruchomość pod realizację inwestycji.

Jednak zanim dojdzie do rozpoczęcia budowy tego spektakularnego projektu, radni muszą uchwalić nowe przepisy dotyczące maksymalnej zabudowy na terenie Kielc i szczegółowo przeanalizować wpływ inwestycji na tkankę miejską. Pomimo, że inwestor chce wybudować osiedle w trybie „lex deweloper", który daje możliwość realizacji inwestycji pomimo braku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, to jednak warunkiem jest zgoda rady miasta. Najprawdopodobniej na styczniowej sesji radni podejmą decyzję.

Spółka BC&O Polska planuje, że budowa osiedla Nowy Czarnów w Kielcach mogłaby ruszyć w 2023 roku, a skończyć po 6-7 latach. Koncepcję i projekt architektoniczny przygotowała pracownia Jarbud.

Inne wiadomości o Osiedle Nowy Czarnów, Jarbud, BC&O Polska

Komentarze • Gość
  2021-12-03 15:33:59
  straszne brzydactwo architektoniczne

 • Stopy procentowe
  Gość
  2021-12-05 14:04:17
  Nie powstanie, zerowe szanse

 • Lola
  Gość
  2021-12-05 14:33:51
  nawet zwierzęta
  nie
  tworzą dużych stad
  ??????po kilka szt.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.