Ogłoszono kolejny przetarg na wykończenie Stadionu Śląskiego

2015.05.27

Samorząd województwa śląskiego ogłosił przetarg na roboty wykończeniowe i instalacyjne dotyczące przebudowy chorzowskiego Stadionu Śląskiego. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 80 mln zł netto.

Ogłoszony przetarg dotyczy robót, które podzielone zostały na dwie części - pierwsza to dokończenie inwestycji w branżach architektoniczno-budowlanych i konstrukcyjnych, a także instalacyjnych i sanitarnych. Druga część przetargu związana jest z pracami z branży teletechnicznych i tzw. niskoprądowych.

Wyżej wymienione prace niezwiązane są z planowanym na przełom czerwca i lipca podniesieniem dachu Stadionu Śląskiego.

W pierwszej kolejności naprawione zostaną uszkodzenia istniejących substancji budowlanych, które wynikły z dwuletniego wstrzymania prac budowlanych. Dokończenie prac w branżach teletechnicznych i niskoprądowych obejmuje systemy: monitoringu wizyjnego, nagłośnienia stadionu, sygnalizacji pożarowej i alarmu dźwiękowego, kontroli dostępu wraz z sygnalizacją włamania i napadu, system biletowy oraz wstępu na obiekt, okablowanie strukturalne, aparaturę kontrolno-pomiarową i automatykę, tzw. systemy zarządzania budynkiem dla trybun wschodniej i zachodniej, system łączności bezprzewodowej i wzmocnienia sygnału dla służb publicznych oraz stałe okablowanie transmisji dla obsługi przekazu telewizyjnego.

W celu sfinansowania prac związanych z dokończeniem budowy obiektu zaciągnięty został w lutym bieżącego roku kredyt przez sejmik województwa śląskiego. Niecałe 50 mln zł zostanie przeznaczone pod roboty przy zadaszeniu widowni oraz pozostałej infrastruktury, a 75 mln zł pójdzie na dokapitalizowanie zarządzającej tym projektem celowej spółki województwa.

We wrześniu ubiegłego roku zawarty został kontrakt o wartości 84 mln zł brutto z niemiecką firmą Pfeifer Seil und Hebetechnik na dokończenie zadaszenia Stadionu Śląskiego. Podpisana umowa jest konsekwencją wstrzymanych prac w lipcu 2011 roku, kiedy to nastąpiła awaria tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu.

Na przełomie czerwca i lipca rozpocznie się operacja "big lift", która związana jest z podnoszeniem dachu. Oprócz prac związanych z zadaszeniem obiektu oraz robotami wykończeniowymi i instalacyjnymi, wykonane zostaną także prace dotyczące infrastruktury lekkoatletycznej wraz z ogrodzeniem stadionu.

Obecnie szacuje się, że wszystkie zadania związane z zadaszeniem obiektu wraz z okalającą go infrastrukturą to około 586 mln zł. Całość inwestycji ma się zakończyć do końca 2016 roku.

Stadion Śląski położony jest na działce przy ulicy Katowickiej 10. Obiekt powstał w latach 1951-1956 i pierwotnie mógł pomieścić nawet 87 tys. widzów. Obecnie trybuny chorzowskiego stadionu to 54,5 tys. miejsc siedzących znajdujących się na dwupiętrowych trybunach. Obiekt było wielokrotnie przebudowywany.

Źródło: PAP

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.