Opera Śląska w Bytomiu dołączy do prestiżowego grona najnowocześniejszych obiektów tego typu


2022.10.21
Autor: Piotr Maślak
Trwa jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na Śląsku. Opera Śląska w Bytomiu to perełka architektoniczna województwa śląskiego, która dzięki obecnie prowadzonym pracom budowlano-konserwatorskim dostosowana zostanie do aktualnych potrzeb i wymogów.

Opera Śląska w Bytomiu znajduje się przy ulicy Stanisława Moniuszki. Neoklasycystyczny budynek, który powstał w 1901 roku został zaprojektowany przez berlińskiego architekta Aleksandera Böhma. Od 1945 roku znajduje się tam Opera Śląska, która została założona przez Adama Didura. Od 1997 roku Opera widnieje w rejestrze zabytków.

Obecnie w obiekcie prowadzony jest szereg prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich, które sprawią, że Opera Śląska zostanie dostosowana do aktualnych potrzeb i wymogów. Perełka architektoniczna województwa śląskiego dzięki inwestycji spełniać będzie potrzeby społeczno-kulturalne mieszkańców miasta, regionu i całej aglomeracji śląskiej. Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu prowadzona jest pod ścisłą kontrolą wojewódzkiego konserwatora zabytków. Generalnym wykonawcą jest firma Alstal.

W ramach inwestycji przebudowywana jest scena operowa, na której mieściła się będzie zapadnia, podnoszony orkiestrion, a także obrotowa scena, w której zamontowany zostanie nowoczesny system pozwalający na mechaniczną obsługę dekoracji. Zastosowany zostanie także system wirtualnej akustyki, co sprawi, że Opera Śląska dołączy do prestiżowego grona najnowocześniejszych obiektów tego typu.

Generalny wykonawca zakończył już odbudowę i dobudowę budynków w zakresie budowlanym. Aktualnie trwają prace wykończeniowe, takie jak kładzenie płytek, czy montowanie ścianek działowych.

Na widowni prowadzone są prace konserwatorskie, natomiast na scenie montowana jest konstrukcja stalowa nowego pomostu technicznego. Jednocześnie wykonujemy instalacje elektryczne i sanitarne oraz montujemy stolarkę okienną. Z kolei na zewnątrz trwają prace związane z termomodernizacją elewacji oraz dachów
powiedział: Łukasz Lasota, Kierownik Projektu z firmy ALSTAL Grupa Budowlana

Kontrakt o wartości ponad 56 mln zł dotyczy przebudowy budynku o powierzchni ponad 6 000 mkw.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.