Sektor usług kontynuuje dobrą passę na rynku biur

2019.03.28

Firma JLL podsumowała aktywność firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu na największych rynkach biurowych w Polsce.

W ubiegłym roku najemcy reprezentujący branżę usług dla biznesu wynajęli ok. 380 000 mkw., co stanowi jedną czwartą popytu w głównych miastach i ponad połowę zapotrzebowania na biura, kiedy weźmiemy pod uwagę tylko największe aglomeracje poza stolicą - Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

To bardzo podobny wynik do tego zarejestrowanego w 2017 r., co potwierdza istotną rolę jaką odgrywają firmy z sektora usług dla biznesu na rynku biurowym i w polskiej gospodarce.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, w jaki sposób firmy BPO/SSC wspierają wzrost sektora biurowego w Polsce, ale również – jak zmieniają jego jakość. Najemcy z branży usług szukają zrównoważonych, nowoczesnych biur z ciekawym designem i wyposażonych w najnowsze rozwiązania technologiczne, co z kolei przekłada się na podaż takich powierzchni. W ten sposób poziomem oferowanych przestrzeni doganiamy największe zachodnioeuropejskie rynki - Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL

Jak wynika z danych JLL, w 2018 roku najwyższy udział w wynajętej powierzchni biurowej uzyskał Kraków – 64% (ponad 130 000 mkw. w ramach umów najmu). Drugie miejsce, z 57% (blisko 50 000 mkw.), przypadło Trójmiastu, a trzecie z 52% (ponad 80 000 mkw.) zajął Wrocław, w którym podpisano w tym czasie również dwie największe umowy najmu. Największe transakcje najmu zawarły takie firmy jak: IBM (ok. 18 000 mkw., Wojdyła Business Park, Wrocław), Nokia 16 000 mkw. (Green Towers, również Wrocław). Trzecia największa transakcja przypadła na Kraków i kompleks Enterprise Park, gdzie firma Aptiv zdecydowała się odnowić i powiększyć swoją przestrzeń do 15 000 mkw.

Źródło: JLL

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.