Rekordy firmy Skanska na rynku biurowym

2018.02.06

Ponad 100 tys. mkw. wynajętej powierzchni, 7 rozpoczętych inwestycji oraz 5 budynków sprzedanych za ok. 1,2 miliarda złotych – tak Skanska Property Poland podsumowuje 2017 rok.

Obecnie spółka buduje ok. 170 tys. mkw. biur w najlepszych lokalizacjach w Polsce i ma w planach kolejne inwestycje. Rok 2018 będzie przełomowy we wdrażaniu innowacji - Skanska rozpocznie testy paneli solarnych opartych o perowskity, uzyska pierwszy certyfikat WELL i wprowadzi standard budynku pełnego innowacji - Connected by Skanska.

Aktualnie budujemy aż 10 budynków i mamy w planach kolejne starty na rynkach regionalnych i w Warszawie. Jako jedyni na rynku korzystamy z wewnętrznego finansowania i czerpiemy z wiedzy całej grupy Skanska. Dzięki długofalowej strategii mamy zabezpieczone portfolio najlepszych gruntów. Pozwala to nam planować kolejne inwestycje w najbliższych 5-7 latach praktycznie na wszystkich rynkach, na których dziś jesteśmy obecni

- mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska.

2017 r. był najlepszym rokiem leasingowym w historii polskiej spółki biurowej Skanska. Łącznie spółka wynajęła liczbę metrów kwadratowych niemal równą powierzchni użytkowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Skanska oddała do użytku również 3 nowe budynki - Nową Fabryczną w Łodzi, Green2Day we Wrocławiu i pierwszy budynek kompleksu Generation Park w Warszawie. Swoje nowe powierzchnie wynoszące w sumie ok. 68 tys. mkw. odebrało aż 31 najemców.

Rynek jest rozgrzany do czerwoności. Nie mamy już do czynienia z typowym rynkiem najemcy. Konkurencja o dobrze zlokalizowaną powierzchnię biurową jest tak duża, że często o te same piętra w biurowcu stara się kilka firm jednocześnie. Dodatkowo, coraz częściej duzi najemcy konkurują ze sobą już na wczesnym etapie budowy, żeby zabezpieczyć dla siebie odpowiedni metraż do przeprowadzki i dalszego rozwoju. W wielu przypadkach firmy konsolidują swoje biura i operacje w jednym miejscu

- wyjaśnia Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków biurowych w Skanska.

W 2017 r. Skanska nawiązała partnerstwo z największą siecią biur na wynajem - Business Link. W 2017 otworzona została pierwsza wspólna lokalizacja w Poznaniu, a kolejne powstaną w Krakowie i Wrocławiu, W najbliższych latach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w biurowcach Skanska Business Link otworzy w sumie ok. 10 placówek, w tym większość w Polsce. To najbardziej kompleksowa oferta biur co-workingowych w tej części świata.

W 2018 r. Skanska wystartuje z kolejnymi projektami biurowymi, m.in. z pierwszym w Trójmieście. Planuje też zakup kolejnych strategicznych gruntów we wszystkich miastach, gdzie realizuje projekty.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.