Mieszkańcy Gdyni czekają na koniec tej inwestycji. Tylko 9 minut do śródmieścia

2021.06.09

Kończą się prace związane z budową kluczowej inwestycji infrastrukturalnej dla mieszkańców Gdyni oraz sąsiadujących gmin.

W ramach realizacji węzła integracyjnego powstał pierwszy w Gdyni obiekt typu Park & Ride połączony bezpośrednio z peronami dworca, przebudowie i modernizacji uległ również Plac Dworcowy. Generalny Wykonawca konsorcjum spółek Roverpol Sp. z o.o. i Rover Infraestructuras oraz wykonawca ścian szczelinowych parkingu podziemnego Soletanche Polska podsumowują realizację. Już wkrótce pierwsi gdynianie zostawią tu swoje samochody i przesiądą się do pociągów SKM oraz Polregio.

Gdynia- Chylonia – zyskuje nowych mieszkańców
Od kilku lat widać, że Gdynia – Chylonia zyskuje większą sympatię i zwiększa się liczba deweloperów lokujących w tej dzielnicy swoje inwestycje. Coraz więcej osób zaczyna wybierać Trójmiasto ze względu na walory klimatyczne (czyste powietrze, dużo terenów zielonych, bliskość morza). Warto dodać, że 51% mieszkańców Gdyni to ludność napływowa. Chylonia jest obecnie jedną z najludniejszych dzielnic Gdyni, dlatego tak ważna jest sprawnie działająca infrastruktura komunikacyjna.

Tylko 9 minut do śródmieścia
Nowoczesny węzeł integracyjny pozwoli mieszkańcom Gdyni – Chyloni na jeszcze bardziej komfortowe przemieszczanie się. Już niedługo będzie można dojechać i zaparkować na Placu Dworcowym zarówno samochód jak i rower, aby następnie przesiąść się w dalszą podróż wybierając niskoemisyjny transport szynowy. Przesiadając się w Polregio lub Szybką Kolej Miejską można dojechać średnio w 9 minut do śródmieścia Gdyni. 23 minuty zajmie podróż do Sopotu, natomiast do stacji Gdańsk Główny dotrzemy w 45 minut. Jest to bardzo wygodny i szybki środek transportu zważywszy na to, że do samego centrum Gdyni jedzie się samochodem 20 minut.

Jestem pewien, że oddanie tego obiektu przekona Gdynian do pozostawienia samochodu i wybrania kolei. Dzięki bezpośredniemu połączeniu podziemnego parkingu z peronami dworca zwiększymy z pewnością wygodę w kontekście parkowania. W ten sposób uda nam się zredukować ilość emisji CO₂ do atmosfery i tym samym utrzymać ceniony przez wielu klimat i czyste powietrze, z których Gdynia słynie – wyjaśnia Marco Antonio Rodriguez Martinez, Kierownik Kontraktu z ramienia firmy Roverpol.

Na realizacji tej inwestycji oprócz mieszkańców Gdyni skorzystają również ościenne gmin Szemudu i Wejherowo jak i całe Trójmiasto.

Kluczowym etapem prac było wykonanie konstrukcji parkingu poziemnego
Prace związane z realizacją fundamentowania na tym obiekcie rozpoczęły się w marcu 2020 roku. Ze względu na bliskie sąsiedztwo istniejących zabudowań zdecydowano się na realizację szalunku w postaci ścian szczelinowych. Ten zakres prac powierzono liderowi w zakresie realizacji ścian szczelinowych firmie Soletanche Polska. W ramach kontraktu firma zrealizowała ściany szczelinowe o obwodzie 255 metrów bieżących wraz z rozparciem w postaci tymczasowych rozpór stalowych.

Pierwszym etapem wykonania prac była realizacja tzw. murków prowadzących, które wyznaczają osie ścian szczelinowych, następnym etapem było głębienie szczeliny przy wykorzystaniu specjalnego chwytaka oraz zawiesiny bentonitowej, która na czas głębienia i zbrojenia szczeliny zapobiega osuwaniu się gruntu do wnętrza. Kolejnym etapem był montaż szkieletów zbrojeniowych. Ostatnim etapem realizacji sekcji ściany szczelinowej jest jej zabetonowanie. W takiej sekwencji prac sekcja po sekcji powstawały ściany przyszłego parkingu podziemnego. Na tym kontrakcie wykonaliśmy 41 sekcji – wyjaśnia Krzysztof Tomczak, Kierownik Robót z ramienia Soletanche Polska. Ściany szczelinowe mają tutaj grubość 60 cm najgłębsze sekcje sięgają 9 metrów.

Technologia ścian szczelinowych umożliwiła zrealizowanie w ten sposób nie tylko bezpiecznej obudowy wykopu, ale także pełni funkcje ścian docelowego parkingu podziemnego i jest elementem fundamentowym. Tę samą technologie w nieco szerszym zakresie i głębokościach wykorzystano przy realizacji takich konstrukcji jak podziemie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy fundamentów i ścian wielokondygnacyjnych parkingów podziemnych budynków biurowych kompleksu Olivia Business Park w Gdańsku. Soletanche opuściło plac budowy, zgodnie z harmonogramem, w 4 kwartale 2020 roku. Wówczas rumieńców zaczęły nabierać prace związane z wykończeniem obiektu parkingowego oraz zagospodarowaniem terenu Placu Dworcowego.

Kiss & Ride, wiaty rowerowe oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych
Podziemna hala parkingowa o powierzchni prawie3600 m² zawiera 140 miejsc postojowych dla samochodów i 24 dla rowerów. Nie znaczy to, że nie będzie można parkować na samym Placu Dworcowym. W ramach inwestycji zrealizowano również miejsca parkingowe na krótki postój tzw. Kiss & Ride, które głównie mają służyć kierowcom podwożącym swoich pasażerów na dworzec. Nie zabraknie miejsc przeznaczonych na postój dla taksówek. W ramach wspierania transportu niskoemisyjnego zrealizowano 810 m ² nowych dróg rowerowych. Powstała również zadaszona wiata rowerowa.

Wykonaliśmy roboty instalacyjne, kończymy tzw. roboty wykończeniowe na teranie parkingu podziemnego oraz Placu Dworcowym a także montaż urządzeń w parkingu i przewodów jezdnych sieci trakcyjnej. Zakończone są też prace przy realizacji tuneli ze schodami oraz ramp wjazdowych i wyjazdowych z parkingu podziemnego. Zaplanowaliśmy również ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach udogodnień mieszkańcy będą mogli skorzystać z tablic z informacją pasażerską oraz wind. Pojawią się również fakturowane przejścia dla pieszych, niezwykle pomocne dla osób niedowidzących lub niewidomych. – mówi Szymon Zygmański, Kierownik Budowy, Roverpol.

Co zostało do wykonania
Przed Generalnym Wykonawcą prace wykończeniowe związane z realizacją nawierzchni drogowej trakcji trolejbusowej, zespołu toalet publicznych oraz montaż elementów małej architektury i wykonanie docelowej organizacji ruchu.

Jak będzie wyglądała organizacja ruchu na przebudowanym Placu Dworcowym
Przebudowywane ścieżki rowerowe oraz chodniki w ciągu ul. Kartuskiej z pewnością usprawnią dostęp do Placu Dworcowego, który w dużej mierze uległ przebudowie. Natomiast organizacja ruchu na samym placu nie ulegnie w żaden sposób zmianie poza wprowadzeniem wjazdu na podziemny parking. Dostęp do parkingu będzie odbywał się przez wjazd na plac Dworcowy od strony ul. Kartuskiej, a wyjazd, tak jak obowiązywało przed rozpoczęciem naszych robót, odbywał się będzie za budynkiem poczty. W ten sposób zarówno rowerzyści jak i kierowcy będą mogli dostawać się do wykonanego parkingu podziemnego – wyjaśnia Szymon Zygmański, Kierownik Budowy, Roverpol.

Inwestorem jest Urząd Miasta Gdynia.

Wartość projektu „Utworzenie Węzła integracyjnego Gdynia Chylonia” wynosi 45 799 000, 00 PLN. Zakończenie realizacji planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • ZSUEDAT
  Użytkownik
  2021-06-09 18:01:09
  Jadąc od Rumii w stronę centrum Gdyni można przeżyć niezły poligon drogowy - 26 studzienek zapadniętych prosto na koło , dziury , zapadliska , koleiny, zardzewiały słupy trakcyjne, ... a w centrum nie lepiej - beznadziejna kostka brukowa która celowo jest nie wymieniana bo niby ładnie , nie ważne że ludziom plomby z zębów wypadają i zawieszenia się urywają ważne ten bruk pasuje w zestawieniu do modernistycznego klocowatego dworca PKP ,. Po 10 latach nie poznałem Gdyni , stagnacja i badziew z 20 letnim znakiem uwaga koleiny na ul Morskiej.

 • Kaszeba z Gdyni
  Gość
  2021-06-09 23:06:49
  Te pieniądze można było spożytkować lepiej na tunel , który wniósł więcej dla miasta. Należało by wymienić obsadę rządzących w Gdyni już czas robią to co im pasuje ,a nie interesuje ich to co mówią i proponują od wielu lat mieszkańcy.uszczesliwiac kogoś na siłę to od lat robota naszych włodarzy Gdyni.

 • Mieszkaniec Gdyni od urodzenia
  Gość
  2021-06-09 23:22:10
  Oczywiście miło że ten remont Placu Dworcowego dobiega końca ale tak jak moi przedmówcy piszą: dziury w ulicach, zapadnięte studzienki, w dalszym ciągu brak tunelu na Chylońskiej o który tak walczą mieszkańcy od dziesiątek lat a i kiedy budowa obwodnicy OPAT? Przecież już wiele lat temu była wbijana symbolicznie łopata. I co dalej w tym temacie się dzieje? Jak zwykle nic. Smutne to...

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.