Oddano do użytku wyremontowany neogotycki dworzec w Pszczółkach

2021.04.01

Neogotycki dworzec w Pszczółkach w województwie pomorskim, który pochodzi z 1908 roku poddany został gruntownej przebudowie. Pierwsi podróżni skorzystali już z nowego dworca.

Dworzec kolejowy w Pszczółkach to pierwsza inwestycja w województwie pomorskim zakończona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Właśnie zakończyła się trwająca od jesieni 2019 roku przebudowa obiektu, w ramach której dworzec odzyskał swoje historyczne piękno.

Poddana została renowacji ceglana elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi. Na elewacji, od strony peronów, umiejscowiono cztery herby – województwa pomorskiego, powiatu gdańskiego oraz Gdańska i Pszczółek. Odtworzono również na wzór historycznej stolarkę okienną i drzwiową, a także wymieniono poszycie dachowe. Całość pokreślona została nową iluminacją nocną elewacji.

Z dworca wyeliminowane zostały wszystkie bariery architektoniczne. Zamontowana została winda, natomiast od strony peronów przebudowano rampę, umożliwiając tym samym dostęp do holu dworca dla osób na wózkach oraz dla rodziców z małymi dziećmi. Dworzec w Pszczółkach dzięki przebudowie został się także bardziej ekologiczny.

Wokół obiektu pojawiła się ponadto nowa nawierzchnia, zamontowano elementy małej architektury takie jak ławki, kosze czy oświetlenie terenu. Wzdłuż ulicy zlokalizowano cztery zatoczki postojowe dla samochodów

Koszt inwestycji wyniósł ponad 12 mln zł brutto i większość tej kwoty pochodzi ze środków unijnych. Wykonawcą prac budowlanych była firma KAMARO Sp. z o.o., a dokumentację projektową opracowała pracownia AllPlan Sp. z o.o.

Źródło: Urbanity.pl

Inne wiadomości o Dworzec kolejowy, Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji Allplan

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.