Polska w pierwszej dwudziestce najatrakcyjniejszych lokalizacji dla azjatyckiego kapitału

2018.02.07

Połączenie kolejowe między Chengdu a Łodzią przyczyniło się do zdecydowanego wzrostu wzajemnych relacji handlowych pomiędzy Polską a Chinami. W rezultacie Polska awansowała do pierwszej dwudziestki najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych dla azjatyckiego kapitału - wynika z najnowszego raportu Grupy Knight Frank "New Frontiers".

Ta nowa publikacja poświęcona jest potencjałowi inwestycyjnemu chińskiego kapitału, który przepływa przez liczne kraje i znacząco wpływa na rozwój ich gospodarek, w tym Polski.

Na potrzeby raportu eksperci Knight Frank stworzyli wskaźnik "Belt and Road Index" (w skrócie BARI), który ocenia 67 krajów uznanych jako kluczowe dla inwestycji Chin na świecie. W opracowanym przez Knight Frank rankingu Polska uplasowała się na 17. miejscu. O wysokiej pozycji zadecydowały przede wszystkim efektywność instytucji, pozwalająca inwestorom na łatwiejsze lokowania kapitału w kraju, dostępność rynku dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oraz szybki rozwój infrastruktury.

"Bezpośrednie inwestycje zagraniczne Chin w Polsce wyniosły w 2016 roku 563 miliony dolarów. Polska była największym odbiorcą chińskich BIZ wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej i ósmym w Unii Europejskiej. O roli naszego kraju świadczy chociażby pozycja Polski w grupie "16+1" skupiającej kraje regionu CEE współpracujące z Chinami. To rezultat współpracy obu krajów, która zaczęła nabierać tempa od 2013 roku, kiedy uruchomione zostało regularne kolejowe połączenie kontenerowe pomiędzy Polską a Chinami. Szacuje się, że za sprawą terminala cargo łączącego Łódź z Czengdu, wymiana handlowa pomiędzy krajami wzrosła o niemal 30%." - komentuje Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badania Rynku, Knight Frank.

"Chińscy inwestorzy wykazują także rosnące zainteresowanie nieruchomościami w Polsce. Pierwsze przejawy aktywności chińskich inwestorów na lokalnym rynku nieruchomości komercyjnych obserwowaliśmy już kilka lat temu, kiedy Bank of China był zaangażowany w refinansowanie inwestycji w sektorze biurowym. Obecnie w Polsce obserwujemy wzmożone zainteresowanie ze strony chińskich inwestorów poszukujących w głównej mierze aktywów magazynowych, jednak inwestorzy z Kraju Środka pozostają otwarci również na inne sektory rynku. Niezwykle istotna transakcja inwestycyjna miała miejsce w IV kw. 2017 roku, kiedy China Investment Corporation zakupiło portfel magazynowy Logicor o wartości 15 miliardów dolarów. Aż 28 z 43 nieruchomości to obiekty w Polsce. Ich łączny metraż wynosi ok. 900 000 m kw., a całkowita wartość to prawie 640 milionów dolarów." - dodaje.

Źródło: Knight Frank

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.