Polska kolejny rok spada w Indeksie Wolności Gospodarczej

2019.01.29

Kolejny rok z rzędu Polska pogarsza swoją pozycję w publikowanym Indeksie Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal. Jak podał Warsaw Enterprise Institute (WEI), obecnie znajdujemy się na 46. miejscu na świecie.

46. miejsce na świecie i 23. w Europie - tak prezentuje się tegoroczny Indeks Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, podał Warsaw Enterprise Institute (WEI). W stosunku do poprzedniego roku, Polska spadła o jedną pozycję na świecie i o dwie jeżeli chodzi o Europę.

Polska uzyskała w tym roku 67,8 pkt, tj. o 0,7 pkt mniej niż rok temu. Średni wynik dla Europy wyniósł 68,6 pkt, zaś średnia światowa - 60,8 pkt.

Z czego wynika spadek? W głównej mierze pogorszyła się skuteczność sądów (-12,6), a także polityka monetarna (-2,9), warunki dla biznesu (-1,8) oraz obniżył się się odczyt w zakresie obciążeń podatkowych (-1,0). Na plus wskazywane są reformy strukturalne, w zakresie liberalizacji rynku oraz inwestycje.

Na czele Indeksu Wolności Gospodarczej znajdują się: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria oraz Australia. Jesli weźmiemy pod uwagę jedynie państwa europejskie to czołówka wygląda następująco: Szwajcaria, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Holandia, Dania.

Źródło: ISBnews

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.