Dworzec Rzeszów Główny - jest wykonawca przebudowy


2021.02.09
Autor: Urbanity.pl
Podpisana została umowa z wykonawcą przebudowy i modernizacji dworca Rzeszów Główny, który dzięki inwestycji stanie się nowoczesnym i komfortowym obiektem dla podróżnych.

Generalnym wykonawcą przebudowy dworca Rzeszów Główny została firma Budimex, która zrealizuje zadanie w trybie projektuj i buduj. Rzeszowski obiekt poddany zostanie kompleksowej modernizacji, ale zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z zewnątrz zachowa swój modernistyczny charakter.

Elewacja dworca Rzeszów Główny zostanie zrewitalizowana, stolarki okienna i drzwiowa wymienione zostaną na nowe. Na poziomie -1 powstać ma plac, który będzie pełnił funkcję łącznika między dworcem, parkingiem podziemnym i peronami. Bezpośrednią komunikację z parkingiem i placem zapewnią też pomieszczenia na poziomie -1, które zostaną gruntownie przebudowane.

Powstanie nowoczesny system monitoringu, kontroli napadu czy BMS (inteligentnego zarządzania budynkiem). Dworzec zyska elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Również wnętrza dworca w Rzeszowie zostaną przebudowane co istotnie wpłynąć ma na poprawę komfortu obsługi podróżnych, również osób niepełnosprawnych, w tym m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe dworca, pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących czy obniżone okienka kasowe.

Z modernizacji dworca i utworzenia Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego ucieszą się z pewnością mieszkańcy miasta i całego Podkarpacia. Powstały w ten sposób węzeł przesiadkowy integrujący kolej z komunikacją miejską oraz transportem indywidualnym, usprawni całą komunikację w tym regionie, a także przekieruje ją na nowe, wygodniejsze dla pasażerów tory – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Koszt realizacji projektu to 22,7 mln zł brutto, z czego część pochodziła będzie ze środków Unii Europejskiej. Nowy dworzec Rzeszów Główny zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2023 roku.

Komentarze


 • te77
  Gość
  2021-02-09 12:21:28
  myślałem że jak dworzec w najdynamiczniej na świecie rozwijającym się Rzeszowie to będzie przynajmniej 10 pięter... zawiodłem się

 • Oui
  Gość
  2021-02-09 16:16:23
  Masz nasrane w głowie. Oł Yeah

 • J23
  Gość
  2021-02-09 19:51:58
  Ja myślałem że będzie miał 30 pięter ale pod ziemią. Zawiodłem się. Ale oni szukają kolej nadziemną i jeszcze nas zaskoczą

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.