Drapacz chmur ma stanąć na Ozimskiej

2008.02.26

Sky Tower Kaskada to pierwszy nowoczesny więżowiec jaki może powstać w centrum Opola. Ma mieć 143 metry wysokości i 37 pięter.

Szklana wieża Sky Tower ma powstać obok istniejącego domu handlowego Kaskada przy ulicy Ozimskiej. Dla porównania wieże katedralne - najwyższe obecnie w mieście - mają niewiele ponad 73 metry.

Opolska Sky Tower miałaby łącznie 37 pięter i kilkupoziomowy parking podziemny. W połowie budynku ma powstać luksusowy hotel z basenem, a drugą część zajmą biura.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy, poprzedzających otrzymanie pozwolenia na budowę wieżowca, jest już w urzędzie miasta.

- Budowa wieżowców to ogólnoświatowa endencja - tłumaczy Jerzy Kwiatkowski, właściciel warszawskiego biura DFP Design, którego autorstwa jest projekt biurowca. - W miastach jest bowiem coraz mniej miejsca na zabudowę i koniecznością czasu jest pięcie się w górę. Być może w Opolu, gdzie nie było dotąd tak wysokiego wieżowca, kogoś ten pomysł może zaszokować, ale w pobliskim Wrocławiu takie budynki już nikogo nie dziwią.

Niebawem propozycją - za którą kryje się duży zagraniczny inwestor - będzie debatować miejska komisja architektoniczna - urbanistyczna. To o jej opinię pyta się prezydent, gdy projekt danej inwestycji znacząco zmienia przestrzeń miasta lub też może wzbudzać kontrowersje.

- Ten taki jest. Sądzę że wywoła dużą dyskusję - ocenia Beata Wartenberg, naczelnik wydziału architektury i urbanistyki urzędu miasta - Koncepcja, którą przedstawił nam inwestor, jest ciekawa. Mi się podoba, gdyż wolę rozwój od skansenu. Trzeba jednak ją dokładnie przeanalizować. Stąd propozycja, aby oceniła ją komisja, skupiająca architektów i urbanistów.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Komentarze


 • Galus
  Gość
  2008-02-26 16:57:28
  Przy tak niskiej zabudowie w Opolu pewnie bedzie robil wrazenie jakby mial 200 metrow:)

 • Heh
  Gość
  2018-04-15 14:51:06
  Kochani twórcy portalu ; Opole ma 1mln mieszkańców ?????? Nie wiedziałem. Takie to mądre i chyba na liczbach architekci się znają.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.