Mieszkanie z rynku pierwotnego – czy faktycznie warto?

2019.03.06

Nieatrakcyjna architektura, niski standard wykończenia, małe możliwości aranżacyjne, przestarzałe budownictwo – mieszkania z rynku wtórnego mają wiele wad, a mimo to nadal cieszą się dużym zainteresowaniem.

O ich atrakcyjności decyduje przede wszystkim cena. Porównując oferty na rynku wtórnym i pierwotnym często nie bierzemy pod uwagę kosztów związanych z zakupem, remontem i utrzymaniem mieszkania używanego. Przed zakupem warto więc dokonać dokładnej analizy obu możliwości, oszacować dodatkowe opłaty i rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Oczywiście ostateczna decyzja zależy od osobistych preferencji nabywców, jednak zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera ma kilka zalet, z którymi trudno polemizować. Dokonamy ich krótkiej analizy na przykładzie znanej, warszawskiej firmy Profbud.

5 zalet kupna mieszkania na rynku pierwotnym

1. Prawo do 5-letniej rękojmi
Pierwszą wartą podkreślenia kwestią jest odpowiedzialność, jaką ponosi deweloper za wszelkie wady i usterki zakupionego przez nas lokalu. Każde mieszkanie z rynku pierwotnego jest chronione 5-letnią rękojmią, co bezpośrednio wynika z Kodeksu Cywilnego. W przypadku nieszczelnej stolarki okiennej, pękających ścian, przeciekającego dachu, czy źle wypoziomowanej podłogi możemy być pewni, że nie zostaniemy z problemem sami. Dodatkowo cześć firm dobrowolnie udziela gwarancji, co dowodzi, że są pewni jakości sprzedawanych inwestycji. Deweloper Profbud zapewnia swoim klientom stały kontakt z działem technicznym i szybką naprawę ewentualnych usterek.

Osiedle Haven House na Gocławiu. Sprawdź ofertę mieszkań >>

2. Niższe koszty „okołotransakcyjne”
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego musimy być przygotowani na ryzyko oszustwa. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest skorzystanie z usług agenta nieruchomości, co niestety generuje dodatkowe koszty w postaci prowizji. Do tego dochodzi również podatek od czynności cywilno-prawnych (PPC), który obecnie wynosi 2% wartości nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, podatek ten nie występuje. Ponadto, by doprowadzić mieszkanie z rynku wtórnego do stanu surowego, często koniecznie jest wykonanie generalnego remontu. Po zakupie mieszkania w stanie deweloperskim omijamy ten etap i od razu przystępujemy do prac wykończeniowych.

3. Mieszkanie szyte na miarę
Niewątpliwą przewagą mieszkań z rynku pierwotnego jest możliwość wprowadzania zmian lokatorskich na etapie budowy budynku. W tym wypadku to my decydujemy o usytuowaniu ścian działowych, drzwi wewnętrznych, gniazdek elektrycznych, oświetlenia, podejść wodno- kanalizacyjnych i grzejników. Dokonując zmian aranżacyjnych tworzymy mieszkanie szyte na miarę naszych indywidualnych potrzeb. To najlepsza droga do tego, by nasze nowe „M” było dokładnie takie, jak sobie wymarzyliśmy. Zmiany lokatorskie w przypadku dewelopera Profbud są darmowe.

Osiedle Stella na Bemowie. Sprawdź ofertę mieszkań >>

4. Wykończenie pod klucz
Wielu deweloperów współpracuje z liderami z branży architektonicznej i oferuje specjalne pakiety wykończeniowe z 24-miesięczną gwarancją. W jednym miejscu otrzymujemy projekt, materiały, sprawdzoną ekipę wykończeniową i gwarancję na wykonane usługi.

Oszczędzamy w ten sposób nie tylko czas, ale i sporo nerwów związanych z szukaniem fachowców i nadzorem ich pracy. Jest to również atrakcyjne finansowo ze względu na niższy koszt VATu (8% zamiast 23%). Przykładowo Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom, która współpracuje z firmą Profbud, oferuje trzy pakiety wykończeń. W zależności od tego, czy poszukujemy luksusu i elegancji, czy po prostu ładnego mieszkania o wysokim standardzie, możemy wybrać: Pakiet Standard, Pakiet Premium lub Pakiet VIP.

Kompleksowe wykończenie mieszkania „pod klucz”, projekt pracowni Decoroom

5. Funkcjonalna i estetyczna przestrzeń wspólna
Duży udział w rynku wtórnym mają mieszkania w szarych blokach z wielkiej płyty. Ogromne, prostokątne blokowiska są świadkami minionej epoki, kiedy to bardziej liczyła się masowość, niż komfort mieszkańców. Obecnie jednak deweloperzy projektują osiedla zgodnie z najnowszymi trendami architektonicznymi, które łączą w sobie elegancję, nowoczesność i pełną wygodę. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym możemy więc liczyć na urokliwe patio, podświetlone alejki, zadbane tereny zielone i plac zabaw. Deweloperzy większą uwagę przykładają również do funkcjonalność, dlatego wiele nowych osiedli posiada podziemne garaże, miejsca na rowery, cichobieżne windy i lokale handlowo-usługowe.

Osiedle Ligia w Ursusie-Skoroszach. Sprawdź ofertę mieszkań >>

Za kupnem mieszkania z rynku pierwotnego przemawia szereg argumentów, ale ostateczną decyzję warto podjąć biorąc pod uwagę indywidualne preferencje i sytuację finansową. Jednak jeśli zdolność kredytowa nam na to pozwala, zakup nowoczesnego, funkcjonalnego lokum od zaufanego i doświadczonego dewelopera jest korzystnym wyborem.

Źródło: Wpis powstał we współpracy z firmą deweloperską Profbud

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.