Znika beton przed Pałacem Kultury i Nauki. Rusza budowa placu Centralnego


2023.06.07
Autor: Bartosz Motorek
Rozpoczęła się budowa kolejnej inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy. W centrum miasta, w środkowej części placu Defilad, powstanie nowa przestrzeń do codziennych spotkań mieszkańców i organizacji wydarzeń kulturalnych. Warszawa będzie miała plac Centralny.

Ogrodzony został teren przed Pałacem Kultury i Nauki, a to oznacza, że rozpoczyna się budowa placu Centralnego, który znajdzie się w środkowej części placu Defilad. Projekt w ramach Nowego Centrum Warszawy zakłada mniej betonu i asfaltu, za to więcej zieleni, w tym ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz niska sadzawka.

W sercu Warszawy powstanie nowa przestrzeń, która będzie służyła warszawiankom i warszawiakom – przestrzeń zielona, uporządkowana, przyjazna mieszkańcom, ale też powstająca z poszanowaniem historii miasta, ponieważ układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Wraz z m.in. oddanym niedawno placem Pięciu Rogów, ulicą Chmielną, a także Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrem Rozmaitości – stworzą Nowe Centrum Warszawy. Mam nadzieję, że w lipcu przyszłego roku wszystko będzie gotowe – bo musimy pamiętać, że jak zaczynamy kopać w centrum Warszawy, to trafiamy na mnóstwo niespodzianek
powiedział: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

Przebudowa placu Defilad na osi ulicy Złotej to projekt, którego głównym celem jest stworzenie miejsca na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Teren inwestycji pokryją trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Pojawi się tu 11 gatunków krzewów, a także ponad sto drzew – takich, jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie. W północno-zachodniej części, tuż przy będącym na ukończeniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej pojawi się niska sadzawka.

Za projekt przebudowy tej części placu Defilad odpowiada biuro A-A Collective. Pracownia stworzyła przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków.

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną zbudowane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej
powiedział: Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Budowa placu Centralnego, którego wykonawcą została firma Balzola zostanie zrealizowana w ciągu około 14 miesięcy. Koszt inwestycji to ponad 61 mln zł.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.