Znamy harmonogram realizacji projektu Nowa Emilia w Warszawie

2020.04.08

Miasto Warszawa wykonało kolejny krok w kierunku wybudowania Nowej Emilii przy parku Świętokrzyskim. Ogłoszone zostało postępowanie na wybór partnera prywatnego.


Pawilon Meblowy Emilia to jeden ze symboli Warszawy lat siedemdziesiątych XX wieku. Budynek w stylu modernistycznym na początku XXI wieku stał się na kilka lat siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, następnie dokonano jego rozbiórki. Teraz obiekt ma powrócić na mapę Warszawy w formie zbliżonej do oryginału, dzięki wykorzystaniu historycznych elementów budynku.

Pierwsze plany Nowej Emilii mówiły, że pawilon stanie na działce u zbiegu ulic: Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Ostatecznie budynek stanie przy parku Świętokrzyskim nieopodal północnego wyjścia z Pałacu Kultury i Nauki.

Ogłoszone zostało właśnie postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nową Emilię. Inwestycja realizowana będzie w formule PPP.

Nowa Emilia będzie 3-kondygnacyjnym budynkiem o łącznej powierzchni ponad 7 000 mkw. W obiekt pełnił będzie funkcję aktywizującą i integrującą społeczeństwo. Powstać ma również miejska oranżeria współistniejąca z przestrzenią usługową np. konferencyjno-wystawienniczą, gastronomiczną. Na parterze i piętrze Emilii zaplanowano ogród zimowy. Największą część obiektu zajmie strefa konferencyjna, która mieściła się będzie na poziomie -1 o powierzchni ponad 3 000 mkw.

Pomimo, że inwestycja zrealizowana zostanie w nowej technologii, to zgodnie ze wskazówkami Stołecznego Konserwatora Zabytków, który czuwał będzie, aby budynek został odwzorowany wg. pierwotnego wyglądu.

Zakończenie postępowania i podpisanie umowy z partnerem prywatnym nastąpić ma w drugim kwartale 2021 r. Po podpisaniu umowy, partner będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji. Nowa Emilia ma zostać oddana do użytku w pierwszej połowie 2023 roku.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Gość3
  Gość
  2020-04-09 09:17:03
  A gdyby nie burzyć starego budynku to nie trzeba by było go obecnie odbudowywać. Dwa razy niepotrzebnie wydane środki finansowe....

 • Michu
  Gość
  2020-04-10 01:12:29
  Nie graj, w miejscu Emilii bedzie wiezowiec za kilkaset milionow euro

 • Michu
  Gość
  2020-04-10 01:12:53
  Nie sraj *

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.