Wydano pozwolenie na budowę najnowocześniejszego laboratorium badawczego w Polsce


2012.12.10
Autor: Urbanity.pl
Wraz z końcem ubiegłego tygodnia (piątek, 7 grudnia 2012 r.) uprawomocniła się decyzja ws. udzielenia pozwolenia na budowę Laboratorium Centralnego CEZAMAT, które powstanie przy ulicy Poleczki 19 w Warszawie.

Nowoczesny kompleks umożliwi prowadzenie specjalistycznych badań nad nowoczesnymi technologiami - w tym projektów \"w skali nano\", czyli jednej miliardowej metra. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2015 rok.

Centrum pozwoli rozwijać takie dziedziny jak mikro- i nano- elektronika, biotechnologia, fotonika czy inżynieria materiałowa. Inwestor - Konsorcjum ośmiu czołowych stołecznych ośrodków naukowych - w ubiegłym tygodniu rozpisał przetarg
na generalnego wykonawcę projektu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jeszcze w pierwszym kwartale 2013 roku.

W niecały rok przeszliśmy równolegle dwa istotne dla realizacji inwestycji procesy: projektowy i administracyjny, które umożliwiły uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie wyboru generalnego wykonawcy Centrum - powiedział Mariusz Wielec, prezes spółki CEZAMAT PW - Tak szybki postęp prac możliwy jest dzięki zaangażowaniu zespołu specjalistów - rzetelnych i całkowicie poświęconych swoim zadaniom.


Działka, na której powstanie ośrodek badawczy należy do Politechniki Warszawskiej i zlokalizowana jest przy ulicy Poleczki 19 w Warszawie - między ulicami Tango i Poloneza. Projekt Budowlany Laboratorium Centralnego obejmuje trzy budynki: technologiczny, administracyjny (połączone kładką nadziemną) oraz otwarty parking naziemny, a także infrastrukturę techniczną, wjazdy i ogrodzenie terenu.

Każdy z budynków usytuowano w układzie prostopadłym do ul. Poloneza, który podyktowany został wymaganiami związanymi z potrzebą zabezpieczenia pomieszczeń laboratoryjnych przed drganiami. Budynek Technologiczny będzie zlokalizowany w maksymalnym oddaleniu od ruchliwej, a zatem wytwarzającej wibracje, ul. Poleczki.

Warto dodać, że nad kwestiami merytorycznymi, związanymi z budową Centrum i realizowanymi w przyszłości projektami badawczymi, pieczę sprawuje Rada Konsorcjum - złożona z profesorów na stałe pracujących w placówkach naukowych na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim, w Wojskowej Akademii Technicznej, Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych oraz czterech instytutach Polskiej Akademii Nauk - dodaje Mariusz Wielec.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.