Metamorfoza przestrzeni wokół Pałacu Kultury i Nauki. Pojawi się m.in. 200 drzew


2024.10.11
Autor: Monika Kumorek
Nowa nawierzchnia i przygotowanie miejsc do posadzenia nowych drzew - budowa placu Centralnego przy Pałacu Kultury i Nauki wchodzi w nowy etap inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy. Odtworzony zostanie m.in. przebieg ulic, kamienic i podwórek z początku XX wieku.

Zmiany na placu Defilad, które dotyczą budowy placu Centralnego zapoczątkowane zostały w 2023 roku. Nowa przestrzeń ma być wygodnym i funkcjonalnym miejscem dla mieszkańców w centrum Warszawy. Przez lata ten ogromny plac wokół Pałacu Kultury i Nauki straszył betonem i zaparkowanymi samochodami. Miejsce to szybko się nagrzewało, a brak retencji i rozwiązań, które pozwalałyby na zatrzymanie wody opadowej sprawiało, że nawet w trakcie deszczy woda szybko spływała do kanalizacji.

Dzięki nowej inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy teren przy Pałacu Kultury i Nauki stanie się przyjaznym miejscem dla mieszkańców i turystów. Budowa placu Centralnego wchodzi w nowy etap. Ruszyło już układanie kamiennej nawierzchni w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i trwają przygotowania miejsc, w których posadzone zostaną nowe drzewa. Jeszcze do końca tego roku na placu pojawi się 30 drzew, a kolejne 70 posadzone zostaną w 2025 roku. Mieszkańcy będą mogli odpocząć w cieniu drzew wiosną przyszłego roku.
Plac Centralny – zielona rewolucja w centrum stolicy, wiz. materiały inwestora

Docelowo ma być ich łącznie ponad 200, w tym m.in. modrzew europejski, lipa europejska, miłorząb dwuklapowy, jesion wąskolistny i buk. Połowa z nich już rośnie – przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i nowej ulicy dojazdowej (ul. Wojciecha Fangora), a także drodze rowerowej wzdłuż Marszałkowskiej przy MSN. Na placu Centralnym pojawią się również mniejsze gatunki dekoracyjne, takie jak grujecznik japoński oraz magnolia japońska. Uzupełnieniem nowej przestrzeni będzie aż 3 600 metrów kwadratowych trawników z ozdobnymi bylinami, kwiatami oraz roślinami cebulowymi. Zamysłem projektantów było stworzenie ogólnodostępnego miejsca do odpoczynku, dlatego na trawniki będzie można wchodzić.

Plac Centralny wyposażony zostanie w cztery zbiorniki retencyjne o głębokości 7 metrów każdy. Będą one gromadzić wodę opadową, która posłuży do podlewania nowej roślinności. Równolegle trwa układanie kamiennej nawierzchni – odtwarzany jest dawny przebieg ul. Zielnej w rejonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W tym celu używany jest szary granit strzegomski. Trwa przygotowanie warstw konstrukcyjnych pod nawierzchnię z szarego, zielonego i czerwonego kamienia skandynawskiego. Nowa „posadzka” przykryje ściany kamienic dawnej ul. Wielkiej sprzed II wojny światowej. Jednak dawny, przedwojenny kwartał ulic Złotej, Wielkiej i Zielnej całkowicie nie zniknie. Docelowa nawierzchnia nowego placu Centralnego „odtworzy” przebieg ulic, kamienic i podwórek z początku XX wieku.
Przebudowa przestrzeni wokół Pałacu Kultury i Nauki, fot. Rafał Motyl
Przebudowa przestrzeni wokół Pałacu Kultury i Nauki, fot. Rafał Motyl

Wykonawcą prac jest firma Balzola.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.