Metamorfoza miejsca w centrum Warszawy. Krzyżują się tutaj dwie linie metra


2024.12.18
Autor: Bartosz Motorek
Poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję modernizacja narożnika Parku Świętokrzyskiego. Będzie mniej betonu, a więcej zieleni.

Południowo-wschodni narożnik Parku Świętokrzyskiego, w miejscu w którym krzyżują się dwie linie metra przejdzie metamorfozę. Znamy już koncepcję modernizacji przestrzeni sąsiadującej bezpośrednio z ulicami Świętokrzyska i Marszałkowska.

Nowa dobrze zagospodarowana przestrzeń będzie służyć mieszkankom i mieszkańcom oraz osobom odwiedzającym Warszawę jako miejsce spotkań, odpoczynku i po prostu spędzania wolnego czasu. Już niebawem Zarząd Pałacu Kultury i Nauki, który odpowiada za modernizację Parku Świętokrzyskiego, przystąpi do negocjowania warunków umowy ze zwycięską pracownią. Wszystko po to, aby prace projektowe mogły się rozpocząć jak najszybciej
powiedział: Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

W ostatnim czasie teren, którego dotyczy koncepcja modernizacji był wykorzystywany głównie jako zaplecze budowy - najpierw metra, a następnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zadaniem inwestycji jest przywrócenie tego fragmentu miasta do struktury Parku Świętokrzyskiego, a także jego harmonijne powiązanie z nową przestrzenią stworzoną przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) i planowanego budynku teatralnego (TR Warszawa) wraz z pasażem prowadzącym do Placu Centralnego.
Południowo-wschodni narożnik Parku Świętokrzyskiego po zmianach, wiz. materiały inwestora

Zwycięska koncepcja przebudowy pochodzi od Studio Widoki Łukasz Stępnik, która wyróżnia się najlepszymi rozwiązaniami, w tym włączenie zdegradowanego narożnika ulic w przestrzeń parku. Przedstawione rozwiązania świadczą o doskonałym zrozumieniu przyzwyczajeń dotychczasowych użytkowników tego miejsca. Znajduje to odzwierciedlenie w precyzyjnym rozmieszczeniu funkcji rekreacyjnych i sportowych. Szczególnie doceniono harmonijne włączenie elementów błękitno-zielonej infrastruktury, takich jak niecki infiltracyjno-retencyjne, które znacząco poprawiają warunki mikroklimatyczne w tej części parku.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.