Kiedyś wizytówka Warszawy, dzisiaj zdegradowana i nieatrakcyjna. Rusza przebudowa Chmielnej


2023.09.28
Autor: Piotr Maślak
Poznaliśmy już wykonawcę przebudowy śródmiejskiej, reprezentacyjnej ulicy w centrum Warszawy. Wkrótce rozpoczną się prace budowlane, które zmienią oblicze ulicy Chmielnej. Koszt inwestycji to 21 mln zł.

Rozstrzygnięty został przetarg dotyczący przebudowy ulicy Chmielnej w warszawskim Śródmieściu, która dzięki inwestycji ma stać się przyjazna mieszkańcom i turystom, wyposażoną w ławki i obsadzoną drzewami i krzewami.

Najkorzystniejszą ofertę na modernizację tej reprezentacyjnej ulicy w centrum stolicy złożyło konsorcjum Balzola z kwotą 21 mln 671 tys. zł. Chodzi o odcinek od ul. Nowy Świat do pasażu Wiecha. Pierwsze prace mają rozpocząć się już w listopadzie.

Przywrócimy rangę ul. Chmielnej jako miejsca spotkań, wypoczynku i spacerów oraz najważniejszej ulicy handlowej w Warszawie. Chmielna zyska formę i funkcję zielonego deptaka – wyposażonego w ławki oraz obsadzonego drzewami i krzewami. Modernizacja ta wpisuje się w układ przestrzeni publicznych Nowego Centrum Warszawy – przyjaznego mieszkańcom, wygodnego i funkcjonalnego
powiedział: Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy
Nowa Chmielna, wiz. ZTP Warszawa

Harmonogram inwestycji zakłada, że jeszcze w październiku, przygotowane i zatwierdzone zostaną projekty czasowej organizacji ruchu na ul. Chmielnej. Oficjalna przebudowa rozpocznie się 2 listopada.

Jeszcze 15-20 lat temu, ulica Chmielna była wizytówką Warszawy i popularnym miejscem na mapie stolicy. Pomimo remontu w latach 90., miejsce to jest obecnie nieatrakcyjne. Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy przygotował projekt modernizacji ulicy i uzyskał przychylność Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Nowa Chmielna zyska nowy wygląd i funkcję. Ulica stanie się zielonym deptakiem z mnóstwem drzew i krzewów, uzupełnionych ławkami. W ramach inwestycji wymieniona zostanie nawierzchnia ulicy - kostkę betonową zastąpią płyty granitowe. Remont przejdą elementy małej architektury. Na Chmielnej pojawi się łącznie 64 szt. różnego rodzaju elementów „umeblowania” – krzeseł miejskich, ławek i ław wielkoprzestrzennych. Na skwerku przy Kinie Atlantic powstanie mała fontanna. Głównym zadaniem projektu jest wprowadzenie zieleni. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami - łącznie 95 drzew na Chmielnej i 38 na Brackiej. Projektanci uwzględnili również zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej absorbować będą wodę opadową.
Nowa Chmielna, wiz. ZTP Warszawa

Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe ledowe. Przy zmianach na ulicy uwzględniono także rozwiązania dla rowerzystów. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej.

Komentarze


  • krytyczny
    Gość
    2023-09-28 08:13:23
    Jak zostaną te obleśne grafiti to nic nie pomoże. Graficiarzy powinno się bezwzględnie karać finansowo. Zabazgrzesz kawałek ściany - musisz ją całą zgodnie ze sztuką odrestaurować. Nie będziesz umiał to roboty publiczne żebyś zapracował na ekipę malarską. i materiały malarskie.

  • Autor
    Gość
    2023-09-28 21:12:47
    No trzeba przyznać, że obecnie Chmielna to syf okropny.

  • taka*prawda
    Gość
    2023-09-29 08:29:54
    Chcę poznać powód i opinie wymiany powierzchni z kostki na płyty granitowe. Proszę o przypomnienie kosztów wcześniejszej przebudowy, co było powodem wprowadzenia zmian? I dlaczego tamte zmiany okazały, że teraz opinie o atrakcyjności są tak nieprzychylne? Jak wszystko może wpływać na wykup lokali przez m.in. kancelarie adwokackie? Uważam, że opinie wszystkich sąsiadów powinny być spisane i przeanalizowane przez Prokuratora Generalnego.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.