Kamienica w centrum Warszawy odzyska dawny blask
Rozpoczęła się rewitalizacja neobarokowej kamienicy przy ulicy Św. Barbary 4 w centrum Warszawy. Inwestycję realizuje firma Warsaw Attics, przy współpracy z renomowaną pracownią Rewaloryzacji Architektury Nowy Zamek. Oddanie projektu do użytku zaplanowano na koniec 2017 roku.
Neobarokowa kamienica przy ulicy Św. Barbary 4 ma odzyskać przedwojenny wygląd. Obiekt wybudowany został w latach pomiędzy 1901 a 1903 rokiem według projektu Mikołaja Tołwińskiego i pierwotnie służył jako dom mieszkalny i siedziba żeńskiego Zakładu Naukowego Stefanii Tołwińskiej. Od 1920 roku w kamienicy mieściło się gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Warszawski obiekt został częściowo spalony w 1939 roku i odbudowany po 1946 roku. Wystrój elewacji całkowicie zniszczono podczas pseudo remontu prawdopodobnie po 1970 roku.
Obecnie - firma Warsaw Attics - postanowiła odrestaurować kamienicę i ruszyła z pracami remontowymi. Rewitalizacja obiektu polegała będzie na przywróceniu na środkowej, trójosiowej partii fasady, czterech półkolumn wspartych na ozdobnych konsolach. Boczne partie fasady zostaną powtórnie rozdzielone pilastrami i zwieńczone pojedynczymi wystawkami w dachu.
Ponownie stanie ciężka drewniana brama wjazdowa, choć teraz już w pełni automatyczna. Przejazd bramowy będzie wyłożony ryflowanymi kaflami terakotowymi - to w nim zlokalizowana zostanie recepcja z Concierge-m oraz centrum monitoringu. Miejsca parkingowe mieściły się będzie na podwórzu kamienicy, gdzie powstanie również porośnięty bujną roślinnością dziedziniec.
Łącznie w kamienicy powstanie osiem mieszkań o metrażach od 80 do 270 metrów kwadratowych oraz dwa lokale usługowe. Apartamenty będą wysokie, najniższa wysokość to 3,20 m, a najwyższa to 4,50. Ceny zaczynają się od 15.000 zł za mkw.
Według informacji inwestora, sprzedanych zostało już ponad 20 proc. mieszkań. Termin oddania kamienicy przy ulicy Św. Barbary 4 zaplanowano na koniec przyszłego roku.
Neobarokowa kamienica przy ulicy Św. Barbary 4 ma odzyskać przedwojenny wygląd. Obiekt wybudowany został w latach pomiędzy 1901 a 1903 rokiem według projektu Mikołaja Tołwińskiego i pierwotnie służył jako dom mieszkalny i siedziba żeńskiego Zakładu Naukowego Stefanii Tołwińskiej. Od 1920 roku w kamienicy mieściło się gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Warszawski obiekt został częściowo spalony w 1939 roku i odbudowany po 1946 roku. Wystrój elewacji całkowicie zniszczono podczas pseudo remontu prawdopodobnie po 1970 roku.
Ponownie stanie ciężka drewniana brama wjazdowa, choć teraz już w pełni automatyczna. Przejazd bramowy będzie wyłożony ryflowanymi kaflami terakotowymi - to w nim zlokalizowana zostanie recepcja z Concierge-m oraz centrum monitoringu. Miejsca parkingowe mieściły się będzie na podwórzu kamienicy, gdzie powstanie również porośnięty bujną roślinnością dziedziniec.
Według informacji inwestora, sprzedanych zostało już ponad 20 proc. mieszkań. Termin oddania kamienicy przy ulicy Św. Barbary 4 zaplanowano na koniec przyszłego roku.
Najnowsze wiadomości
-
2026-06-27 13:05:51
Nowe perony, tunel i windy. Stacja Białystok po kompleksowej przebudowie
-
2026-06-26 14:27:06
Finał wielkiej metamorfozy centrum Warszawy. Efekty są już dobrze widoczne
-
2026-06-26 11:54:59
Tak zmienia się historyczna zajezdnia w Poznaniu. Powstają mieszkania, restauracje, foodhall
-
2026-06-26 10:44:18
Budimex przejął teren pod realizację fundamentów nowego lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą
-
2026-06-26 06:43:16
W Łodzi trwają przygotowania do drążenia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce
-
2026-06-25 10:15:35
Dawna Galeria Lubelska zmienia się w nowoczesny kompleks handlowo-rekreacyjny
-
2026-06-25 10:00:55
Globalna firma technologiczna wybrała 10-piętrowy biurowiec w centrum Wrocławia
-
2026-06-25 09:13:09
Nad Odrą rusza kolejny etap dużego projektu. Powstanie także tunel pod linią kolejową
-
2026-06-25 07:58:14
Supersam kończy ważny etap modernizacji. Otwarto nową przestrzeń dla klientów
-
2026-06-25 07:09:59
Barcelona i Glasgow na Bemowie. Nowy etap inwestycji przy stacji II linii metra