Jedyny taki wieżowiec w Polsce. Warsaw UNIT otrzymał wynik 99 na 100 punktów


2023.06.27
Autor: Piotr Maślak
Wieżowiec Warsaw UNIT przy Rondzie Daszyńskiego na Woli jest pierwszym i jedynym budynkiem w Polsce, który otrzymał certyfikację WELL Core na najwyższym możliwym poziomie – Platinum. Co to oznacza?

Czym jest certyfikacja WELL?


Certyfikacja budynków WELL to międzynarodowy standard oceny jakości środowiska wewnętrznego budynków, opracowany przez International WELL Building Institute (IWBI). Celem tego standardu jest promowanie zdrowia i dobrej kondycji użytkowników budynków poprzez wprowadzenie środków poprawiających jakość powietrza, oświetlenie, akustykę, nawilżenie, komfort termiczny i innych aspektów środowiska pracy lub zamieszkania.

Certyfikacja budynków WELL koncentruje się na siedmiu głównych obszarach wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników: powietrze, woda, żywienie, światło, aktywność fizyczna, komfort umysł. Proces certyfikacji budynku WELL obejmuje ocenę i weryfikację spełnienia określonych kryteriów w każdym z tych obszarów. Pozytywna ocena oznacza, że budynek spełnia wymagania standardu i może otrzymać certyfikat WELL w jednym z czterech poziomów: WELL Certified, Silver, Gold lub Platinum.

Certyfikacja budynków WELL jest coraz bardziej popularna, a inwestorzy i właściciele nieruchomości wykorzystują ten standard jako sposób na zapewnienie zdrowego i przyjaznego środowiska dla użytkowników budynków.

Pierwszy i jedyny w Polsce - Warsaw UNIT


Warsaw UNIT przy Rondzie Daszyńskiego stał się pierwszym budynkiem i jedynym w Polsce, który uzyskał certyfikat WELL Core w ramach programu pilotażowego WELL v2 z tak wysokim wynikiem: 99/100 punktów. Ponadto wieżowiec może się także pochwalić certyfikatem WELL Health-Safety Rating koncentrującym się na bezpieczeństwie zdrowotnym i dobrostanie użytkowników.

Warszawski biurowiec spełnił ponad 100 wymagań, których celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla użytkowników. W regionie CEE tylko w Rumunii znajdują się dwa obiekty certyfikowane na poziomie Platinum. Trzy państwa posiadają natomiast po jednym takim budynku: Słowacja, Węgry oraz Czechy.

Warsaw UNIT to 46piętrowy biurowiec, który oferuje 59 000 mkw. przestrzeni do pracy o najwyższym standardzie technicznym. Wieżowiec na Woli jest najbardziej ekologicznym i zaawansowanym technologicznie obiektem w Polsce. Budynek posiada ponad 40 000 czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego systemu BEMS, a także inne liczne rozwiązania, dzięki którym zużycie energii w wieżowcu jest nawet o blisko 30% mniejsze niż w porównywalnych budynkach wysokościowych. Warszawski drapacz chmur jest także pierwszym tego typu obiektem w kraju, który jest w 100 proc. zasilany czystą energią elektryczną.

W Warsaw UNIT funkcjonuje opracowany przez Ghelamco autorski system operacyjny Signal OS z własną aplikacją, która daje najemcom i zarządcom wiele możliwości, w tym czynnego uczestnictwa w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami. W biurowcu zastosowano także rozwiązania antypandemiczne, m.in. wirusobójcze lampy UV w windach i systemach wentylacji.

Za projekt architektoniczny wieżowca odpowiada stołeczne biuro Projekt Polsko Belgijska Pracownia Architektury.

Komentarze


  • Gość
    Gość
    2023-06-27 17:44:15
    kto jest architektem? czemu nie ma tego w tekscie..?

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.