Chmielna - miejsce spotkań, spacerów i wypoczynku. Planowane zmiany i remont ulicy


2023.03.22
Autor: Piotr Maślak
W przyszłym roku ul. Chmielna w Warszawie będzie wyglądać zupełnie inaczej. Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy ogłosił przetarg na gruntowny remont tego degradowanego dzisiaj deptaka.

Po modernizacji, ulica stanie się miejscem spotkań, spacerów i wypoczynku, a także zielonym deptakiem z licznymi drzewami, krzewami i ławkami.

Chmielna, jeszcze 20-30 lat temu będąca wizytówką stolicy, przy której znajdowały się najdroższe lokale handlowe i usługowe, aktualnie postrzegana jest dziś jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, a zrealizowany w latach 90. remont ulicy, przekształcającej ją w przestrzeń pieszą, nie przetrwał próby czasu. Przywracanie blasku ulicom handlowym musi rozpocząć się od zmiany przestrzeni publicznej. Jednym z elementów nowego pomysłu na Chmielną była zieleń miejska, która zmieni wygląd ulicy, poprawi jej atrakcyjność
powiedział: Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy

Projekt modernizacji ulicy otrzymał przychylność Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ramach modernizacji zostaną wymienione elementy małej architektury, takie jak murki, donice z zielenią, ławki i słupki wygrodzeniowe, a także oświetlenie, które zastąpią nowe ledowe latarnie. Skwer przy Kinie Atlantic zostanie uzupełniony małą fontanną, a tereny skwerów przylegających do ulicy również zostaną uporządkowane i ozdobione zielenią.

Wprowadzimy – niemal nieobecną aktualnie – zieleń. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Zaplanowaliśmy nasadzenie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej. A także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Uwzględnimy zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej absorbować będą wodę opadową
powiedział: Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st Warszawy

W ramach modernizacji Chmielnej zostanie zainstalowanych 64 różnego rodzaju elementów mebli miejskich, w tym krzeseł, ławek i ław wielkoprzestrzennych. Dodatkowo, wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania będą uwzględniać potrzeby ruchu rowerowego.

Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy planuje ogłosić przetarg na remont Chmielnej w kwietniu, a pracodawca zostanie wybrany do końca czerwca. Prace mają ruszyć najpóźniej w sierpniu i potrwają do końca maja 2024 roku, zależnie od warunków pogodowych i etapowania robót. Przez ten czas, należy zapewnić stałą komunikację do posesji oraz uregulować kwestię parkowania i wjazdu na Chmielnej, co negatywnie wpływa na postrzeganie tej przestrzeni.

Komentarze


  • krytyczny
    Gość
    2023-03-22 13:38:20
    Czy przez prezydenta Warszawy będą nadal sankcjonowane i promowane zaśmiecające graffiti i inne bohomazy na fasadach budynków ? To skandal ! Warszawa wygląda jak miasto opanowane przez dzicz, a nie jak stolica !

  • Graffiti
    Gość
    2023-03-22 20:26:55
    W pierwszej kolejności Warszawa powinna się uporać z zaśmieceniem przestrzeni publicznej i prywatnej bazgrołami wyłaniającymi się z każdego zakątka miasta. Warszawa to ruina.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.