Otwarto nowoczesny i ekologiczny dworzec w Oświęcimiu

2020.06.10

Dworzec w Oświęcimiu został dzisiaj oficjalnie otwarty dla podróżnych. Inwestycja powstała w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.

Nowy dworzec w Oświęcimiu dzieli się architektonicznie na dwie części. W pierwszej znajduje się przestrzeń do obsługi pasażerów, w tym m.in. poczekalnia, ogólnodostępne toalety, przestrzeń dla opiekuna z dzieckiem, a także pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe. Tutaj zaplanowano również zaplecze biurowe przeznaczone na potrzeby Straży Ochrony Kolei.

Druga część otwartego dworca, tzw. miejska, służy pod cztery lokale komercyjne. Pawilony są przykryte zadaszeniem w formie wiaty, gdzie znajdują się ławki i 22 stojaki rowerowe. Elementem wyróżniającym dworzec w Oświęcimiu jest wieża z podświetlanym w nocy zegarem. Ciekawym elementem obiektu jest wielkoformatowa szklano-kamienna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego, stworzona w latach 1964-65, która mieści się na elewacji dworca.

Przed dworcem mieści się plac składający się z dwóch części - w pierwszej, która jest typowym placem miejskim, znajduje się wspomniana mozaika, a także ławki i miejsce do odpoczynku. W drugiej części zaplanowano parking samochodowy na 81 stanowisk i 5 miejsc dla motocykli.

Nowy dworzec w Oświęcimiu pozbawiony został wszelkich barier architektonicznych, co pozwala korzystanie w pełnym komforcie osobom niepełnosprawnym. W obiekcie zastosowano również wiele rozwiązań proekologicznych, co sprawia, że dworzec jest energooszczędny.

Koszt realizacji inwestycji wyniósł 13,5 mln zł, a wykonawcą dworca było konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowlane „Mazur”, Mazur Sławomir Firma Budowlana „Mazur” oraz PB Mazur sp. z o.o.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.