W Krakowie powstanie premetro o długości ponad 20 km

2021.07.08

Gotowe jest już opracowanie „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”, z którego wynika, że rekomendowanym wariantem jest budowa premetra. Poznaliśmy przebieg I etapu.

W przygotowaniach do „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”, rozpatrywane były trzy podsystemy transportu zbiorowego - metro, premetro „wahadło”, premetro szybki tramwaj, które obsługiwałyby północną część miasta na kierunku wschód-zachód. Opracowanie przygotowane zostało na zlecenie Gminy Kraków przez firmę ILF Consulting Engineers Polska.

Analizom ruchu poddano każdy z 7 wariantów przebiegu tras z 4 dodatkowymi podwariantami dla każdego z nich. Wykonanych zostało ponad 300 kombinacji obliczeń. Rekomendowanym wariantem dla Krakowa jest budowa premetra, która jest najoptymalniejszym rozwiązaniem dla miasta z puntu widzenia finansowego, społecznego i funkcjonalnego.

Prametro w Krakowie będzie miało przebieg częściowo tunelowy i estakadowy, a odcinek tunelowy zaprojektowany został głównie na odcinku centralnym, gdzie występują największe utrudnienia na sieci tramwajowej oraz w rejonie. Pozostała część przebiegała będzie naziemnie, co pozwoli wykorzystać częściowo istniejące torowiska tramwajowe (głównie w rejonie Nowej Huty). Długość trasy prametra wyniesie 21,82 km z czego 6,6 km przebiega w tunelu, a 1,4 km na estakadzie. Pozostałe odcinki to trasa na powierzchni terenu. Liczba stacji wynosi 32, a średnia odległość między nimi wyniesie 670 metrów.

W godzinach szczytu z krakowskiego prametra ma korzystać nawet 14 000 pasażerów.

Niebawem miasto ogłosić ma przetarg na przygotowanie dokumentów do decyzji środowiskowej wraz z jej uzyskaniem dla pierwszego etapu premetra, którym będzie odcinek estakadowo-tunelowy, od stacji DH Wanda do stacji Stadion Miejski o długości 10,5 km długości, z czego 5,6 to tunel pod Śródmieściem i 1,4 estakada. zakładany czas przejazdu to ok. 9 minut.

Źródło: Urbanity.pl

Komentarze


 • Piotr
  Gość
  2021-07-08 14:56:02
  Trudno mi to ocenić, nie jestem ekspertem ale wiem, że tak będzie po krakowsku )))

 • Kn5
  Gość
  2021-07-08 15:14:16
  4kknmm7me 4.

 • Ktoś
  Gość
  2021-07-08 16:37:23
  Tylko po co było wydawać 10 mln na studium metra skoro od początku Miasto sklanialo się do rozwiązania jak w artykule. Budżet obywatelski nie jest uzasadnieniem bo należało powiedzieć jasno że metro za drogie i nie ma szans na niego, a nie robić ankiety dla mieszkańców ? Ale na pewno alfa i omega co krytyki się nie boi i zna odpowiedź na wszystko, a zasiada w gabinecie na Wszystkich Świętych zna mądrą lekko filozoficzną z domieszką ironii i subtelnego humoru ODPOWIEDŹ. Z wolna, ale rwie aż "miło".

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.