Można zgłaszać uwagi do projektu Nowe Miasto w Krakowie. Czy powstaną wieżowce na południu miasta?


2022.07.11
Autor: Bartosz Motorek, Urbanity.pl
"Nowe Miasto" to strategiczny projekt miejski dla rejonu Płaszowa i Rybitw, w południowo-wschodniej części Krakowa, który zakłada stworzenie multifunkcyjnej dzielnicy z drapaczami chmur, w której będzie mogło zamieszkać nawet 60 000 osób.

Do 27 lipca można zgłaszać uwagi do projektu planu zagospodarowania dla obszaru „Nowe Miasto” o powierzchni 680-hektarów, który obecnie pełni funkcję magazynowo-przemysłową. Znajdują się tutaj zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, o charakterze wytwórczym oraz pełniące funkcje magazynowe. Tereny kolejowe w rejonie stacji Płaszów to natomiast najważniejszy element krakowskiego węzła kolejowego, tak w ruchu pasażerskim jak i towarowym.

Stworzenie nowej dzielnicy w Krakowie, na której powstać miałaby zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, wymaga zmian tego obszaru w kierunku funkcji użyteczności publicznych, biurowych czy przemysłu wysokich technologii. Zanim jednak rozpocznie się realizacja tego ogromnego przedsięwzięcia, wymagany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Najważniejszymi celami sporządzanego projektu planu są:

- ustalenie zasad zagospodarowania dla nowego ośrodka centrotwórczego o charakterze wielkomiejskim i czytelnej strukturze urbanistycznej
- określenie zasad przekształcenia terenów dotychczas ekstensywnie użytkowanych w kierunku dominacji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zabudowy usługowej zarówno o charakterze usług lokalnych, jak i usług metropolitalnych
- wskazanie kierunków kształtowania przestrzeni publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem terenów zieleni oraz wyznaczenie terenów pod realizacje inwestycji celu publicznego
- określenie zasad obsługi komunikacyjnej obszaru, w tym warunków w zakresie parkowania pojazdów.

Nowa przestrzeń w Krakowie o charakterze śródmiejskim pozwoli na budowę wieżowców o wysokości do 150 metrów. „Nowe Miasto” ma być w przyszłości dzielnicą, w której zamieszka nawet 60 000 osób.

Komentarze


 • Vnsh
  Gość
  2022-07-11 11:57:44
  Już widzę jak inwestorzy biegną budować wielkie miasto w szczerym polu, może powstanie tam jakieś osiedle, ale wieżowce i potężna infrastruktura to jedna wielka odklejka. Kraków to nie Dubaj, tam nikt nie będzie budował wieżowców 6-7km od centrum w takiej ilości.

 • ZSUEDAT
  Użytkownik
  2022-07-11 14:23:53
  Już się odzywają pierwsi fermenciarze którym się wieżowce nie podobają, a potem trzymają mo**a w kubeł jak mają bulić po 15 tyś za metr bo do burżujek/apartamentowców bloków trzypiętrowych ich nie stać .

 • Vnsh
  Gość
  2022-07-11 17:18:06
  Kto powiedział że się nie podobają? To że ktoś sobie wpisze w MPZP, że będą stały 150 metrowe wieżowce, nie znaczy że nawet w ciągu 20-30 lat znajdą się inwestorzy na ich wybudowanie, tym bardziej w tak dziwnej lokalizacji. Fajnie jeżeli powstaną, ale jeżeli już teraz w Krakowie na jedną taką wieżę oprócz Szkieletora nie ma popytu, to na więcej ciężko jedzie zdobyć w szczerym polu.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.