Gotowa Trasa Łagiewnicka w Krakowie. Większość drogi przebiega w tunelach


2022.09.09
Autor: Piotr Maślak
Zakończyła się budowa jednej z najważniejszych inwestycji miasta Krakowa w ostatnich latach o wartości około 680 mln zł. Prace budowlane trwały 4 lata i oddano do użytku 3,5-kilmetrową trasę. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Budimex.

Umowa na budowę Trasy Łagiewnickiej podpisana została 17 marca 2017 roku. W lipcu 2018 roku ruszyła realizacja inwestycji przez konsorcjum w składzie Budimex i Ferrovial Construction. W ramach projektu o wartości około 680 mln zł, generalny wykonawca miał za zadanie zaprojektowanie oraz wybudowanie ciągu komunikacyjnego od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ul. Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Jednym z zadań było także przygotowanie linii tramwajowej, która połączy osiedle Kurdwanów z ulicą Zakopiańską.

Trasa Łagiewnicka to 3,5 km droga, z czego ponad 2 km poprowadzona została w tunelach, z których najdłuższy ma ponad 700 metrów i jest zlokalizowany pomiędzy Sanktuarium Jana Pawła II a Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W ramach inwestycji wybudowane zostały nowe węzły drogowe, ekrany akustyczne, mosty, kładki, chodniki. Wykonawca zmienił również bieg koryta rzeki Wilgi oraz przebieg pobliskiej linii kolejowej Kraków-Skawina. Wzdłuż Trasy Łagiewnickiej zbudowano ścieżki rowerowe, a od ulicy Turowicza do Zakopiańskiej nową linię tramwajową. Nad tunelami, w okolicy ulicy Zbrojarzy, utworzono tereny rekreacyjne, m.in. skatepark, boiska i place zabaw.

Nowa linia tramwajowa, jaka powstała przy realizacji inwestycji, ma długość około 1,7 km, a na odcinku ok. 700 m tramwaje będą przejeżdżać w tunelu.

Oddanie do użytku Trasy Łagiewnickiej otwiera drogę do budowy zachodniego odcinka tzw. III obwodnicy Krakowa z trasami Pychowicką i Zwierzyniecką.

Komentarze


  • krk
    Gość
    2022-09-11 09:59:38
    Droga kosztowała prawie 1,2 mld zła nie 600mln.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.