Gotowy około 2-kilometrowy tunel przez Zakopiankę. Ponad mld zł ze środków Unii Europejskiej


2022.11.15
Autor: Bartosz Motorek
Kierowcy mogą już korzystać z nowo otwartego tunelu, który połączył wcześniej oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej S7 prowadzące do Zakopanego i na Podhale. Łączny koszt inwestycji wyniósł około 2,5 mld zł, z czego połowę sfinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej. Realizacja samego tunelu pochłonęła niespełna mld zł.

Budowa drogi ekspresowej S7 prowadzące do Zakopanego i na Podhale podzielona została na trzy projekty: budowa drogi ekspresowej S7 Lubień - Naprawa, która oddana została do użytku w listopadzie 2021 roku, budowa drogi ekspresowej Skomielna Biała - Rabka Zdrój oraz dwujezdniowej drogi krajowej z Rabki Zdroju do Chabówki, z której kierowcy korzystają już od końca września 2019 roku oraz budowa tunelu pomiędzy miejscowością Naprawa i Skomielna Biała.

W minioną sobotę, 12 listopada miało miejsce uroczyste otwarcie około 2-kilometrowego tunelu pod górą Luboń Mały. Nowy odcinek Zakopianki ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku i połączył wcześniej oddane odcinki drogi ekspresowej S7.

Łączna długość nowej drogi ekspresowej między Lubniem a Rabką-Zdrój to 15,8 km i w dużej mierze przebiega na wiaduktach i estakadach. Około 2 kilometrów drogi znajduje się pod ziemią. Tunel, który otrzymał im. "Marii i Lecha Kaczyńskich" stanowi 12,3 proc. całej trasy. Uzupełnieniem inwestycji są budynki techniczne, budynki dyspozytorni i Centrum Zarządzania Tunelem zlokalizowane na węźle Skomielna Biała.

Łączny koszt inwestycji wyniósł około 2,5 mld zł, z czego aż 1,3 mld zł pochodzi z środków unijnych. Budowa samego tunelu pochłonęła około 968,8 mln złotych.

Komentarze


  • tentamten
    Użytkownik
    2022-11-15 12:01:53
    I jeszcze ktos powie ze Unia sie nie przdaje i POLeXit. Przeciez to jest jedyny powod przez ktory PIS ma hajs na inwestycje. Lecimy do wakacji a pozniej juz z gorki. I niech te sady ogarna bo 40mld euro czeka i naprawde jest je na co uzyc. CPK, elektrownie i inne takie

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.