Wiemy, jak będzie wyglądał i kiedy rozpocznie się realizacja nowego dworca kolejowego w Chełmie


2020.06.05
Autor: Urbanity.pl
Kończą się prace projektowe nad przebudową dworca kolejowego w Chełmie, który dzięki inwestycji dostosowany zostanie do obecnych standardów w obsłudze podróżnych i wymagań technicznych.

Dworzec kolejowy w Chełmie powstał w latach 60., a pod koniec lat 90. został przebudowany w stylu postmodernistycznym. Obecnie obiekt odbiega od standardów, jakie wyróżniają nowoczesne dworce. Niebawem się to zmieni, gdyż dobiegają końca prace projektowe, a już na przełomie 2020 i 2021 roku ruszy modernizacja obiektu.

Nowy chełmski dworzec będzie miał trzy kondygnacje. Parter budynku zostanie zagospodarowany pod obsługę podróżnych, w tym miejscu mieści się będzie hol z poczekalnią, kasy biletowe i ogólnodostępne toalety. Dodatkowo w tej części dworca zaplanowano przestrzeń komercyjną i powierzchnie na użytek samorządu lokalnego. Pierwsze piętro to lokale biurowe, a w podziemiu zaplecze techniczne.

W nowym holu dworca, który będzie wysoki na dwie kondygnacje, na jednej ze ścian widniał będzie plan miasta w formie orła. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem architektonicznym będzie zadaszenie części placu dworcowego, co pozwoli na stworzenie typowo miejskiego placu z miejscem na ogródki kawiarniane i restauracje dworcowe.

Nowy dworzec kolejowy w Chełmie będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, powstaną ścieżki prowadzące w posadzce wewnątrz budynku, tablice z mapą dotykową obiektu oraz oznaczeń w alfabecie Braille’a. Dla podróżnych przygotowane zostaną elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. W chełmskim dworcu przewidziano także systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Prace modernizacyjne rozpocząć się mają na przełomie 2020 i 2021 roku.

Komentarze


 • Ola diabła
  Gość
  2020-06-06 11:24:54
  Pytanie tylko dla kogo, likwidują połączenia bo pasażerów jest za mało kasy pozamykane a tu nowy dworzec mają budować jak by nie było ważniejszych potrzeb . Mieszkam w Chełmie i twierdzę że miasto umiera kto ma możliwość ucieka gdzie pieprz rośnie

 • MM
  Gość
  2020-06-07 11:59:20
  Popieram, w mieście są ważniejsze potrzeby.

 • Polak
  Gość
  2020-06-07 13:56:11
  Tak ten dworzec potrzebny jak aqua park. Jestem z Chełma i ten pomysł to porażka, dziury w drogach, rozpadające się kamienice, zabytkowy mur który sypie się na chodniki, ale dworzec najważniejszy. Fabrykę by jakąś postawili żeby ludzie pracę mieli.

Odpowiedz

Komentujesz jako gość.